23:33 / E Premte, 17 Janar 2020

Kryebashkiaku i Manchesterit kritikon Eminem për talljen me tragjedinë në koncertin e Ariana Grandes

Kryetari i bashkisë së Manchesterit, Andy Burnham ka kritikuar Eminem për një tekst “të panevojshëm të lënduar dhe thellësisht mosrespektues” në lidhje me sulmin me bombë të vitit 2017 në qytet.

Në një këngë në albumin e tij të ri, ylli amerikan përshkon: “Unë po mendoj të bërtas ‘bombat larg’ në lojë sikur të isha jashtë një koncerti të Ariana Grande duke pritur”.

Njëzet e dy njerëz vdiqën kur një sulmues vetëvrasës sulmoi një turmë pas koncertit të Grande në Manchester Arena në maj 2017.

Linjat shfaqin në këngën Unaccommating, në të cilën ylli krenohet për ndikimin e tij në hip-hop. Ajo shfaqet në albumin e tij Music To Be Murdered By, i cili u lëshua të premten.

Në një deklaratë për BBC Neës, Z. Burnham tha: “Kjo është e panevojshme e dëmshme dhe thellësisht mosrespektuese për familjet dhe të gjithë ata që preken”.

Ndryshe, Eminem më parë premtoi mbështetjen e tij për viktimat e bombardimeve në 2017, dhe u bëri thirrje tifozëve që të dhuronin para për familjet që ishin prekur./Indeksonline/