10:22 / E Martë, 27 Shkurt 2024 / L K

Kryeministri indian lutet nën rrënojat e tempullit të fundosur

Kryeministri 73-vjeçar i Indisë, Narendra Modi, u zhyt nën ujë për tu lutur në një vend që mendohet të jetë rrënojat e një tempulli të shenjtë në një qytet të lashtë.

I veshur me veshje tradicionale portokalli hindu dhe një kostum të veçantë zhytjeje, Modi u zhyt në ujërat e plazhit Panchku në shtetin e tij të lindjes Gujarat në Indi për të shkuar në vendin hindu të Dwarka, mbretëria që thuhet se ishte krijuar nga Krishna.

Hindu besojnë se mbretëria e Dwarkës, që thuhet se është krijuar nga Zoti Krishna, u fundos nën Detin Arabik pas vdekjes së tij.

Është shumë domethënëse në mitologjinë hindu dhe është një nga shtatë vendet e shenjta të pelegrinazhit në Indi. Modi e përshkroi vizitën e tij si një “përvojë hyjnore”.

Modi po kërkon një mandat të tretë në zgjedhjet e ardhshme të përgjithshme të Indisë.

Kritikët e kryeministrit, i cili kryeson Partinë nacionaliste hindu Bharatiya Janata (BJP), thonë se polarizimi fetar është rritur që kur ai mori detyrën në 2014 dhe se myslimanët, të cilët përbëjnë 14 për qind të popullsisë 1.4 miliardë të vendit, janë margjinalizuar nga qeveria e tij.