22:16 / E Shtunë, 25 Mars 2023 / MSH

Kurti dhe Osmani nesër bëjnë homazhe në Krushë

Presidentja e Republikës së Kosovës, Vjosa Osmani, dhe kryeministri Albin Kurti, do të bëjnë nesër homazhe në Krushë, me rastin e 24 vjetorit të masakrës së Krushës.

Në orën 11:00, Osmani bën homazhe në Kompleksin Memorial të dëshmorëve dhe të martirëve në Krushë të Madhe.

Në anën tjetër, kryeministri Kurti, në ora 08:00 do të bëjë homazhe në Krushë të Madhe e të Vogël.

Mëngjesin e 25 marsit të vitit 1999, forcat serbe kryen masakër në Krushë, duke lënë të vdekur 243 banorë.

Nga ajo ditë, 63 persona nga Krusha janë akoma të zhdukur.