16:03 / E Enjte, 07 Korrik 2022 / A. M.

Kush mund ta zëvendësojë Boris Johnson?

Boris Johnson ka dhënë sot dorëheqje nga posti i kryeministrit, derisa tani do ketë zgjedhje për të vendosur se kush do të jetë kryeministri i ardhshëm konservator.

Ata do të duhet të sigurojnë mbështetjen e deputetëve konservatorë, me dy kandidatët e fundit që do të shkojnë në një votim të anëtarëve konservatorë. Por kush janë kandidatët e mundshëm?

Mbani mend, shumica e këtyre deputetëve dhe ministrave nuk kanë thënë ende nëse duan punën e kryeministrit konservator, shkruan BBC.

Më poshtë mund të shihni disa nga personat që mund të zëvendsojnë kryeministrin britanik.

Rishi Sunak

U bë deputet në 2015 – për zonën elektorale të North Yorkshire të Richmond

Ishte kancelari i thesarit më pak se pesë vjet më vonë në 2020

Dikur shihej si favorit për të zëvendësuar Boris Johnson si lider konservator

Reputacioni i dëmtuar nga një polemikë mbi çështjet tatimore të gruas së tij dhe gjobitja për shkeljen e rregullave të bllokimit

Të përballur me pandeminë e koronavirusit, duke shpenzuar shuma të mëdha për të mbajtur ekonominë në këmbë

Një nga të parët që u largua nga kabineti me ministrin dhe mikun Sajid Javid, duke i hapur rrugën rrjedhës së dorëheqjeve

Lizz Truss

Për herë të parë u zgjodh në 2010 si deputete e Norfolk-ut Jugperëndimor në mesin e anëtarëve të Partisë Konservatore

Mbajti një sërë postesh në kabinet, duke përfshirë negocimin e marrëveshjeve tregtare pas Brexit si sekretare e tregtisë ndërkombëtare

Vetëm gruaja e dytë që drejton Ministrinë e Jashtme, duke marrë meritën për lirimin e Nazanin Zaghari-Ratcliffe nga Irani

Deklaroi herët mbështetjen e saj për Boris Johnson pasi kancelari dhe sekretari i tij i shëndetësisë dhanë dorëheqjen

Sajid Javid

U bë deputet i Bromsgrove në 2010 pas një karriere në City

Lindur në Rochdale në një familje emigrantësh pakistanezë të gjeneratës së parë

Bëri një kërkesë për udhëheqje në 2019, duke arritur në katërshen finale përpara se të largohej për të mbështetur Boris Johnson

U kthye si sekretar i shëndetësisë në 2021 përpara se të jepte sërish dorëheqjen, duke thënë se kishte humbur besimin në udhëheqjen e zotit Johnson

Michael Gove

Që kur u zgjodh si deputet për Surrey Heath në 2005, Gove ka shërbyer në poste të ndryshme kabineti nën David Cameron, Theresa May dhe Boris Johnson.

E bëri emër si sekretar i arsimit radikal, duke sjellë ndryshime të mëdha në provime dhe planprogram

U dëshmua si një avokat kryesor i marrëveshjes së Brexit të Theresa May dhe së fundi shërbeu si sekretar i nivelit të lartë

Në vitin 2016, ai shkatërroi shpresat e lidershipit të mikut të tij Boris Johnson, duke shpallur kandidaturën e tij në mëngjesin e nisjes së fushatës së zotit Johnson.

Humbi nga zoti Johnson në fushatën e udhëheqjes konservatore në verën e 2019

I shkarkuar së fundmi nga kabineti nga zoti Johnson pasi ai i kërkoi kryeministrit të largohej

Nadhim Zahawi

I lindur në Irak, Zahawi dhe familja e tij u detyruan të iknin kur Sadam Huseini erdhi në pushtet.

Pasi ngriti një firmë që shiste mallra Teletubbies dhe themeloi kompaninë e sondazheve YouGov, ai u bë deputet për Stratford-on-Avon në 2010

Çimentoi reputacionin e tij si ministër i vaksinave në pandemi, duke çuar në një promovim në kabinet si sekretar arsimi

Një tjetër promovim në kancelar nuk e ndaloi atë të bashkohej me një grup ministrash 24 orë më vonë duke i thënë zotit Johnson të shkonte.

Jeremy Hunt

Hyri në Commons në 2005 si deputet për South West Surrey

I është bashkuar qeverisë si sekretar i kulturës në vitin 2010 dhe ka shërbyer edhe si sekretar i shëndetësisë dhe i jashtëm

Doli i dyti pas Boris Johnson në garën e lidershipit 2019 dhe ka mbetur një mbështetës me ndikim

Shqyrtoi politikën e qeverisë gjatë gjithë pandemisë si kryetar i Komitetit të Shëndetit të Commons

Djali i një admirali, ai e bëri pasurinë e tij duke krijuar Hotcourses – një faqe interneti që lidh studentët e ardhshëm me institucionet arsimore

Suella Braverman

Ka shërbyer si deputete për Fareham në Hampshire që nga viti 2015

U bë ministre në Departamentin e Largimit nga BE nën Theresa May, por dha dorëheqjen për marrëveshjen e tërheqjes së zonjës May nga BE.

Ish avokatja zëvendësoi Geoffrey Cox si prokuror të përgjithshëm në 2020 dhe mbetet në atë rol

Konfirmoi se do t’i bashkohej një gare drejtuese konservatore, duke thënë se “do të ishte nderi më i madh”

I bëri thirrje Boris Johnson të largohej pas një sërë dorëheqjesh ministrore

Penny Mordaunt

U bë deputete për Portsmouth North në 2010

Bëri histori duke u bërë sekretarja e parë femër e mbrojtjes në Mbretërinë e Bashkuar në vitin 2019

Një rezerviste detare, ajo kishte shërbyer tashmë si ministre e forcave të armatosura nën David Cameron

Ajo është një ish-asistente e magjistarit dhe kryetare e krahut rinor të Partisë Konservatore

Më e njohur jashtë Westminster-it për paraqitjen në shfaqjen e zhytjes të famshëm të ITV Splash!

Më parë ishte një oficere shtypi për William Hague kur ishte lider i partisë dhe Këshilli i Kensington dhe Chelsea

Ben Wallace

Ish-ushtari u bë deputet në 2005 – për Wyre dhe Preston North, më parë Lancaster dhe Wyre

Udhëhoqi fushatën e pasuksesshme të udhëheqjes së Boris Johnson 2017, përpara se të shpërblehej me një post në kabinet në 2019

Shërbeu në Gjermani, Qipro, Belize dhe Irlandën e Veriut ku ndihmoi në parandalimin e një sulmi me bombë të IRA-s

Ishte gjithashtu një nga personeli kryesor i ushtrisë i përfshirë në marrjen e trupit të Princeshës Diana nga Parisi

Ndërsa ishte në Gardën Skoceze, ai thuhet se ka thyer rekordin për faturën më të madhe ndonjëherë në bar në rrëmujën e oficerëve

Tom Tugendhat

U bë deputet në vitin 2015 – për zonën elektorale të Tonbridge në Kent

Një ish-oficer i Ushtrisë Territoriale që shërbeu në Irak dhe Afganistan dhe është folur për vite me rradhë si një udhëheqës i mundshëm i ardhshëm konservator

Kryetar i Komitetit të Përzgjedhur të Punëve të Jashtme të Commons që nga janari 2020, transmeton klankosova.

Një i moderuar që projekton pragmatizëm dhe jo populizëm

U tha deputetëve pikëllimin dhe zemërimin e ndjerë nga veteranët për “braktisjen” e Afganistanit në tërheqjen nga forcat perëndimore vitin e kaluar

Steve Baker

Zgjedhur si deputet konservator për Wycombe në 2010 pas 10 vjetësh si oficer inxhinierik në Forcën Ajrore Mbretërore

Pas zgjedhjeve të përgjithshme të vitit 2015, ai bashkëthemeloi Konservatorët për Britaninë, një grup prej 50 deputetësh konservatorë që ushtronin presion mbi David Cameron për të rinegociuar anëtarësimin e Mbretërisë së Bashkuar në BE.

Një anëtar i Grupit Evropian të Kërkimeve Euroskeptike, ai më vonë u bë një nga të ashtuquajturat qendra “spartane” që luftonin kundër marrëveshjes së Brexit të Theresa May.

Bënë të ditur se kolegët i kanë “lutur” të qëndrojë në krye të drejtimit

Priti Patel

Zgjedhur në selinë e Witham në Essex në 2010 pas disa vitesh në PR për Partinë Konservatore dhe lobim për industritë e duhanit dhe alkoolit

Shërbeu si sekretare e zhvillimit ndërkombëtar të Theresa May, por u detyrua të largohej për takime të paautorizuara me politikanët izraelitë

Një anëtare e shquar e Brexitit, ajo dikur argumentoi se Boris Johnson ishte i vetmi person që mund ta shpëtonte Brexit-in dhe konservatorët

Shpërblehet me postin e sekretares të brendshëm në kabinetin e parë të zotit Johnson

Kohët e fundit u mbajt në anën e një delegacioni të ministrave të kabinetit duke i kërkuar zotit Johnson të largohej

Steve Barclay

I zgjedhur deputet për North East Cambridgeshire në vitin 2010, ai ka shërbyer si sekretar i Brexit nën Theresa May dhe Boris Johnson

Një mbështetës i Brexit, avokati dhe ish-ekzekutiv bankar është parë si një yll në rritje

U emërua sekretar i shëndetësisë pas dorëheqjes së fundit të Sajid Javid, i cili dha dorëheqjen pasi tha se kishte humbur besimin në udhëheqjen e Boris Johnson

Para kësaj ai kishte punuar si shef i kabinetit në numrin 10, një rol i fuqishëm në të cilin ai këshillonte kryeministrin

Shërbeu në ushtri përpara se të lexonte historinë në Universitetin e Kembrixhit dhe të kualifikohej si avokat