17:12 / E Diele, 10 Shkurt 2019

Ky është 6 vjeçari mysliman që u mbyt në sy të nënës së tij, vetëm pse i përkiste një sekti tjetër

Një gjashtë vjeçar, i cili ishte duke vizituar një xhami me nënën e tij,i është prerë koka nga disa besimtar mysliman, që besonin se fëmija i përkiste një sekti tjetër.

Zakaria al-Jaber u sulmua me shishe të thyer xhami ndërsa vizionte vendin e shenjtë në Medinë.

Dëshmitarët thanë se djali i vogël dhe nënëa e tij dolën nga një taksi, kur iu afrua një njeri dhe i pyeti se cilit sekt i përkisnin ata, transmeton Indeksonline.

Kur ata u përgjigjën se ishin mysliaman shiitë, njeriu u largua, por pak minuta më vonë një makinë u paraqit para tyre.

Njëri nga banorët kapi Zakarian dhe e goditi atë në qafë me xham të thyer, duke ia prerë kokën.

Mediat lokale raportojnë se nëna e djalit u përpoq të pengonte sulmuesit e tij por ishte e pasuksesshme dhe pa gjithë sulmin brutal mbi djalin e saj.

Një oficer policie i cili ishte pranë u përpoq gjithashtu të ndihmonte gjatë këtij incidenti, por dështoi të shpëtonte djalin.

Pavarësisht nga protestat në mediat sociale, nga qindra njerëz që kërkojnë kapjen e kryersve të këtij krimi, autoritet deri më tani nuk kanë arritur të bëjnë ndonjë arrestim./Indeksonline/