08:12 / E Diele, 20 Tetor 2019

Ky është destinacioni më i mirë europian në vitin 2019

Revista e njohur Condé Nast Traveler shpalli Vjenën destinacionin më të mirë evropian në vitin 2019. Në listën e dhjetë qyteteve të preferuara në botë për udhëtime, kryeqyteti austriak është në vendin e katërt, pas Tokios, Kiotos dhe Singaporit.

Pas Vjenës janë Osaka, Kopenhagen, Amsterdam, Barcelona, ??Taipei dhe Sidnei. Qoftë për histori, filozofi apo muzikë, Vjena tërheq vizitorë nga e gjithë bota me ofertën e saj të larmishme kulturore. Në Vjenë, ju mund të vizitoni katër muze në ditë, por gjithmonë ka diçka tjetër për të parë. Në motin më të ftohtë mund të shihni shfaqje live në Shtëpinë e Operës Shtetërore.

Revista e respektuar “Condé Nast Traveler” ka dhënë çmime për lexuesit për më shumë se 30 vjet, dhe këtë vit, nga 1 prilli deri më 30 qershor, gjithsej 600.000 lexues amerikanë dhe britanikë votuan për destinacionet, hotelet dhe tërheqjet e tyre të preferuara.