75 Mall Live Search
14:31 / E Enjte, 20 Qershor 2024 / AR

Ky është hapi i radhës nga Meghan e Harry

Rreth katër vjet e gjysmë më parë, Princi Harry dhe gruaja e tij Meghan Markle lanë detyrat e tyre mbretërore dhe u larguan nga Mbretëria e Bashkuar.

Fillimisht ata gjetën një shtëpi në Kanada, por pasi mediat i përndiqnin çdo ditë, ata ikën nga Kanadaja në Amerikë me avion në mes të pandemisë së virusit korona.

Familja prej katër anëtarësh u vendos në Montecito, Kaliforni, por mediat britanike raportijnë se tani pritet të kthehen në vendin e lindjes së Harry. Ata po shqyrtojnë planin e vjetër – të jetojnë në dy vende, pak në Amerikë dhe pak në MB.

Harry po mendon të blejë një shtëpi në vendin e tij pasi aktualisht nuk ka ku të flejë kur shkon në Londër. Situata ka qenë e tillë që nga viti i kaluar, pra që kur babai i tij, mbreti Charles III. urdhëroi dëbimin e djalit dhe nuses së tij nga Frogmore Cottage, e cila ndodhet në pasurinë Windsor.

Ai ndërmori këtë veprim menjëherë pas publikimit të librit të kujtimeve të Harry Reserve, në të cilin jepeshin rrëfime tronditëse për familjen mbretërore.

Shtëpia që çifti do të blejë do të përdoret gjatë periudhës kur Harry dhe Meghan me fëmijët do të vizitojnë Britaninë e Madhe.

Ish-shërbyesi i mbretit Charles, Grant Harold, vuri në dukje se të jetuarit në një marrëdhënie mes Britanisë së Madhe dhe Amerikës ishte ideja origjinale e Harry-t dhe Meghan-it. E shpallën publikisht, por nuk e zbatuan.

Edhe pse kurrë nuk e zbuluan pse, fakti është se në vitin 2020 bota u paralizua nga një pandemi, kështu që ndoshta kjo ishte arsyeja pse atëherë hoqën dorë nga plani.

“Nëse Harry blen një shtëpi në Britani, ai dhe Meghan do të jetojnë një pjesë të vitit atje dhe një pjesë të vitit në Amerikë, që ishte ideja e tyre origjinale. Unë supozoj se kjo do të thotë që Meghan do të vinte në Britani dhe ne do t’i shihnim këtu për disa muaj në vit”, thotë Harold.

Megjithatë, ai beson se nuk ka asnjë shans që Megan të transferohet përgjithmonë në Britani.

“Unë mendoj se ata shkuan në Amerikë sepse Meghan nuk donte të ishte në Britani gjatë gjithë kohës. Besoj se Harry do të donte të kthehej, ai e do vendin e tij, u rrit këtu, i pëlqente të jetonte këtu dhe e di mirë këtë.” tha kupëtari.

Kujtojmë që Harry dhe Meghan u martuan në maj 2018 dhe djali i tyre Archie lindi vitin e ardhshëm. Vajza Lilibet Diana ka lindur në vitin 2021.