20:37 / E Diele, 12 Maj 2024 / FR

Ky është qyteti me më së shumti milionerë

Nju Jorku është shtëpia e afro 350.000 milionerëve, më shumë se çdo qytet tjetër, një rritje prej më shumë se 48 për qind në dhjetë vjet, sipas një renditjeje globale të qyteteve më të pasura nga Henley & Partners, një firmë konsulente imigracioni.

Kjo do të thotë se afërsisht çdo banor i 24-të i këtij qyteti prej 8.26 milionë banorësh ka një vlerë neto shtatëshifrore.

Raporti zbuloi se Nju Jorku është shtëpia e 60 miliarderëve dhe 744 njerëzve që janë në gjendje të investojnë më shumë se 100 milionë dollarë, raporton Bloomberg.Bumi në tregjet financiare në vitet e fundit ka nxitur rritjen në qytetet më të pasura në botë, thotë Jörg Steffen, CEO i Henley & Partners.

Megjithatë, ky nuk është rasti kudo dhe Londra ka humbur 10 për qind të popullsisë së saj milionere në dekadën e fundit, pjesërisht për shkak të vendimit të Mbretërisë së Bashkuar për t’u larguar nga Bashkimi Evropian.Hong Kongu pa një rënie prej 4 për qind në renditjen e tij të milionerëve pasi emigrantët e pasur u dyndën në Singapor mes kufizimeve të rrepta në Kinë gjatë pandemisë Covid-19.

Disa qytete në rritje përfshijnë Shenzhen të Kinës, ku numri i milionerëve është rritur me 140 për qind gjatë dekadës së fundit.