16:50 / E Premte, 17 Nëntor 2017 / indeksADMonline

Lamtumirë NATO, nis krijimi i Ushtrisë Evropiane

Tensionet midis Uashingtonit dhe Brukselit janë forcuar pasi Donald Tramp erdhi në pushtet. Tani, pas një presioni të gjatë, Brukseli ka nisur formimin e Ushtrisë Evropiane.

Ideja e krijimit të një ushtrie evropiane nuk është e re, shkruan Robert Bridget për “Rusia  Today”, transmeton Indeksonline.

Kjo ide u propozua nga Charles de Gaulle pas Luftës së Dytë Botërore.

Megjithatë, këtë javë Brukseli bëri hapin e parë për të arritur këtë ëndërr, pasi 23 vende anëtare u bashkuan në Marrëveshjen e PESCO-s.

Megjithëse përgjegjësitë kryesore ende nuk njihen, raportet e para tregojnë se forcat do të koordinohen në “planet e mbrojtjes, operacionet dhe zhvillimin e armëve”, me mundësinë e “përshpejtimit” në zonat e krizës, raporton Reuters.

Përfaqësuesi i Lartë i BE për Punë të Jashtme dhe Siguri Federica Mogerini e quajti marrëveshjen “një moment historik për mbrojtjen evropiane”.

Ministri i Jashtëm gjerman Zigmarsh Gabriel gjithashtu e mirëpriti këtë nismë.

Megjithatë, Bridget në tekstin “Hasta la vista, NATO?” thotë se jo të gjithë do ta shijojnë këtë “shampanjë të hapur”.

Britania, e cila po kalon një proces të dhimbshëm të daljes nga BE, është ende kundër një ushtrie të pavarur evropiane.

“Ne do të vazhdojmë të kundërshtojë çdo ide e ushtrisë së BE-së, i cili thjesht do të rrezikonte NATO-n. Ne po largohemi nga BE-ja, por ne vazhdojmë të jetë e përkushtuar për sigurinë evropiane dhe ngritjen e më shumë trupave në Estoni dhe Poloni vitin e ardhshëm,” tha ai në shtator, ish-ministri britanik i Mbrojtjes, Michael.

Edhe pse shumë anëtarë të BE flasin për “agresionin rus” si një nga arsyet më të rëndësishme për krijimin e një ushtrie evropiane, shpjegimi është pak më i gjerë.

Lartë në listën e arsyeve pse Brukseli kërkon ushtrinë evropiane është rritja e Donald Tramp dhe mesazhi i tij shqetësues i “vjetërsisë” në NATO.

“Anëtarët e NATO-s në fund të fundit do të duhet për të përmbushur detyrimet e tyre financiare. 23 e 28 kombeve ende nuk paguajnë sa më shumë që ju duhet për mbrojtjen, dhe kjo nuk është e drejtë të taksapaguesve amerikanë”, ka thënë Tramp në samitin e NATO-s në muajin maj.

“Ishte një mësim se udhëheqësit evropianë në publik, Emanuel Macron dhe Angela Merkel, nuk do të harrojnë këtë”, shkruan Bridget.

Pak kohë pas kësaj, kancelarja gjermane Angela Merkel tha se koha në të cilën “ata mund të mbështeten tek amerikanët ka ardhur fundi”.

“Ne duhet të luftojmë për të ardhmen tonë nga vetja,” tha Merkel.

Ardhja e Donald Trump në pushtet ka shënuar dhe fillimin e ndarjës mes SHBA-së dhe Evropës për herë të parë që nga Lufta e Dytë Botërore. /Ineksonline/