05:37 / E Premte, 13 Tetor 2017 / indeksADMonline

Lezha përgatitet për Vitin e Skenderbeut

Viti 2018 është shpallur nga qeveria shqiptare si Viti i Skenderbeut, në përkujtim të 550 vjetorit të vdekjes së heroit kombëtar të shqiptarëve, Gjergj Kastriotit, Skenderbeut.

Qyteti i Lezhës është i lidhur me dy ngjarje të rëndësishme nga periudha e Skenderbeut, me Besëlidhjen e Lezhës edhe vendvarrimin e heroit kombëtar.

Korrespondenti i Zërit të Amerikës, Pëllumb Sulo, ishte këto ditë në Lezhë, ku vizitoi memorialin kushtuar Gjergj Kastriotit Skenderbeut dhe përgatiti kronikën: