10:22 / E Premte, 17 Nëntor 2017 / indeksADMonline

Lidhshmëria e migrenës me sëmundjet e tjera

Hulumtimet kanë treguar se migrena nuk shfaqet si shkak i ndonjë sëmundje tjetër mjekësor. Por ajo është e lidhur me një numër të sëmundjeve, transmeton Indeksonline.
Lidhja mund të jetë më e fortë nëse keni simptoma që vijnë përpara migrenës suaj. Ato mund të përfshijnë shtrëngimet në gjoks, shtypje të lartë të gjakut, ndjesi shpimi gjilpërash në duart ose fytyrën, etj.

1. Sëmundjet e zemrës
Njerëzit me migrenë kanë më shumë gjasa të kenë një atak në zemër dhe sëmundje të zemrës. Gratë me migrenë gjithashtu kanë një shans më të lartë të sëmundjeve të zemrës.

2. Presioni i lartë i gjakut
Studimet ende nuk kanë gjetur një lidhje të ngushtë mes presionit të lartë të gjakut dhe migrenës. Ka prova që hipertensioni mund të bëjë që ju të keni më shumë dhimbje të kokës.

3. Problemet me dëgjimi
Migrena ju bënë më shumë keni humbje të papritur të dëgjimit. Kjo është një humbje e pashpjegueshme, e shpejtë e dëgjimit që ndodh për disa ditë. Është shumë e rrallë. Megjithatë, njerëzit që marrin ato dhimbje koke të rënda humbasin papritur humbjen e dëgjimit dy herë më shpesh se njerëzit që nuk kanë migrenë.

4. Depresioni dhe Ankthi
Migrena mund të shkaktojë ankth tek njerëzit që vuajnë nga ajo. Nëse ju keni ankth dhe migrenë, ju gjithashtu më shumë gjasa mund të keni depresion. Disa studime sugjerojnë se migrena mund të shkaktojë ankthin dhe depresionin./Indeksonline/