20:23 / E Martë, 07 Maj 2019 / indeksADMonline

Lind me gishta të deformuar, mezi pranon të operohet

cMjekët kanë lëshuar fotografi tronditëse të këmbëve të një burri indian që ka lindur me dy gishta të zmadhuar ashpër.

25-vjeçari ka macrodystrophia lipomatosa, një defekt i lindjes që shkakton kockat, indet dhe nervat në dy gishtat e tij për t’u zgjeruar.

Pacienti i paidentifikuar ka kaluar fëmijërinë e tij duke fshehur këmbën e tij të parregullt në çorape dhe një këpucë të personalizuar për të shmangur ngacmimin mizor, ndërsa për një kohë refuzoi edhe operacionin për të zvogëluar deformimin.

Por pasi deformimi nuk e linte ecte si duhej, ai ka rënë dakord përfundimisht t’i nënshtrohet operimit, pavarësisht nga rreziku që deformimi do të kthehet.

Ai ka kërkuar ndihmën e mjekëve All India Institute of Medical Sciences në Nju Delhi kur gjendja e tij u përkeqësua.

Duke folur për deformimin e tij, pacienti tha e kishte mbajtur fshehur duke veshur çorape pasi kishte frikë se shokët do ta ngacmonin.

“Kam pasur vështirësi në veshjen e këpucëve dhe babai im përdorte një këpucë të personalizuar për mua. Më thanë që kirurgjia mund të zvogëlonte madhësinë e deformimit, por shanset për përsëritjen ishin të larta. Isha e shqetësuar dhe kështu refuzova operacionin. Së fundi, kur isha 20-vjeç, ënjtja filloi të rritet dhe u bë një problem shqetësues gjatë ecjes. Kam konsultuar përsëri kirurgun dhe kam pranuar për kirurgji”, tha ai.

X-rrezet zbuluan se eshtrat e gishtërinjve të prekur janë të zgjatura dhe jo normalisht të gjera, ndërsa indet e tij të buta janë gjithashtu të mbipopulluara. Mjekët më pas konfirmuan diagnozën e tij si macrodystrophia lipomatosa.