20:14 / E Hënë, 06 Nëntor 2017

Lufta për Këpucën e Artë, do të befasoheni kush kryeson

Mos i humb
  • Selimi: Thaçi me dekretimin e gjyqtarëve dhe prokurorëve serb, ndau Kosovën

  • Ekskluzive: Haxhi “Robin” Krasniqi afër rikthimit, flet për duelin e mundshëm Wilder-Joshua

  • Ky është i riu që humbi jetën duke punuar, nesër bëhet varrimi i tij

  • Luta: Fitorja në Gjilan është punë e kryer (Video)

  • Këta janë emrat më të çuditshëm shqiptarë që keni dëgjuar ndonjëherë! (Foto)

  • Kundër rrënimit të burgut të Gjilanit

  • Murati: Votohet ose jo, demarkacioni duhet të shkoj në kuvend

  • Serbët në protestë për Parteshin (Video)

  • Kurteshi: Me Vetëvendosjen Gjilani do të ndryshoj

Në javën e fundit të Serisë A nuk ka zbritur në fushë për shkak të kohës së keqe, që ka detyruar arbitrin kryesor të shtyjë ndeshjen Lazio-Udinese. Pavarësisht nga kjo, Ciro Immobile ka arritur të ruajë kreun në renditjen e Këpucës së Artë, çmimi prestigjioz që vlerëson golashënuesin më të mirë të futbollit italian. UEFA ka publikuar klasifikimin e përditësuar në faqen zyrtare.

Ciro Immobile po përgatitet të udhëheqë Italinë në ndeshjen kundër Suedisë, e vlefshme për “play off”-et e Rusi 2018. Sulmuesi i Lazio-s ka shënuar 14 gola në 11 ndeshje të kampionatit italian, duke grumbulluar në total 28 pikë (koeficienti i Serisë A është 2), që e lejojnë të kryesojë në renditjen e Këpucës së Artë me një pikë avantazh ndaj Albret Prosa, i FCI Tallin, dhe Rauno Sappien, i Flora Tallin, por që kanë luajtur 35 ndeshje dhe kanë realizuar 27 gola në total (koeficienti i kampionatit estonez është 1).

Mes 10 të parëve të renditjes së Këpucës së Artë janë edhe dy lojtarë të tjerë të Serisë A, argjentinasit Dybala dhe Icardi, të cilët nuk kanë shënuar në javën e fundit të kampionatit dhe që janë arritur nga Leëandoëski (Bayern) dhe Fekir (Lyon), autor i një dygolëshi kundër St. Etienne.

Renditja e Këpucës së Artë:

1. Ciro Immobile (Lazio 28 pikë)

2. Albert Prosa (FCI Tallinn, 27)

3. Rauno Sappinen (Flora Tallinn, 27)

4. Edinson Cavani (Paris Saint-Germain, 26)

5. Radamel Falcao (Monaco, 26)

6. Lionel Messi (Barcellona, 24)

7. Gerard Gohou (Kairat Almaty, 23)

8. Mikhail Gordeichuk (BATE Borisov, 22,5)

9. Mauro Icardi (Inter, 22), Paulo Dybala (Juventus, 22)

10. Lewandowski (Bayern, 22) dhe Nabil Fekir (Lyone, 22)