17:53 / E Martë, 10 Shtator 2019

Maskohet si burrë për të hyrë në stadium futbolli, i vë flakën vetes pasi gjykata mund ta dënonte

Një tifoze femër humbi jetën, duke i vënë zjarrin vetes jashtë gjykatës pasi mësoi se mund të dënohej gjashtë muajsh për përpjekjen e saj, që të futej në një stadium futbolli.

Vdekja e saj menjëherë shkaktoi një zhurmë të madhe, midis disa yjeve të futbollit dhe figurave të njohura në Iran, ku gratë janë të ndaluara të futen në stadiumet e futbollit, megjithëse lejohen në disa sporte të tjera, siç është volejbolli.

Gruaja 30-vjeçare, e identifikuar vetëm si Sahar, vdiq në një spital të Teheranit të hënën, sipas agjencisë së lajmeve Shafaghna. Ajo njihej si “Vajza Blu” në mediat sociale për shkak të ngjyrave të skuadrës së saj të preferuar të futbollit iranian, Esteghlal.

Ajo i vuri flakën vetes javën e kaluar, pasi mësoi se mund të shkojë në burg për përpjekjen e saj që  të hynte në një stadium, gjatë muajit Mars, për të parë një ndeshje Esteghlal. Ajo pretendoi se ishte burrë dhe kishte veshur maskë blu si dhe një pallto të gjatë, kur policia e ndaloi.

Vajza pastaj kaloi tre netë në burg para se të lirohej në pritje të çështjes gjyqësore.

Asnjë aktgjykim nuk e kishte dhënë vendimin deri më tani. Kishte raportime që Sahar, i cili ishte diplomuar në shkencat kompjuterike, kishte provuar ta vriste veten një herë më parë, ndërsa ishte në universitet.

Ish-mesfushori i Bayern Munich, Ali Karimi – i cili luajti 127 ndeshje për Iranin dhe një avokat i zëshëm për t’i dhënë fund ndalimit të grave – u bëri thirrje iranianëve që të bojkotojnë stadiumet e futbollit për të protestuar kundër vdekjes së Saharit.

Futbollisti iranian Teymourian, i pari i krishterë që ishte kapiteni i kombëtares së Iranit dhe gjithashtu një lojtar i Esteghlal, tha se një nga stadiumet kryesore të Teheranit herët a vonë do të mbajë emrin “Sarah”.”

Ligjvënësi Parvaneh Salahshuri e quajti Sahar “Vajza e Iranit” dhe në mesazhin e tij shprehu pendim: “Ne të gjithë jemi përgjegjës”. 

Mos i humb