19:57 / E Diele, 05 Maj 2019 / indeksADMonline

Mbi një mijë të vdekur nga shpërthimi i Ebola-s në Kongo

Që nga e mërkura, 1.510 raste të Ebola-s janë raportuar në provincat veriore Kivu dhe Ituri të Republikës Demokratike të Kongos.

Ministria e Shëndetësisë e Kongos ka thënë se deri tani ka pasur 1,008 vdekje nga Ebola.

Gjurmët tragjike të 1,000 vdekjeve nga Ebola gjatë këtij shpërthimi ndoshta u tejkaluan të enjten, me raportet e paraqitura të premten, tha Dr Michael Ryan, një drejtor ekzekutiv në Organizatën Botërore të Shëndetësisë.

Mesatarisht, Ebola – e cila shkakton ethe, dhimbje koke të rënda dhe në disa raste hemoragji – vret rreth gjysmën e të infektuarve.

Megjithatë, më shumë se 400 pacientë janë trajtuar dhe shkarkuar nga qendrat e trajtimit gjatë shpërthimit, e cila filloi në gusht.

Ndërsa sulme të dhunshme po vazhdojnë nëpër komunitete të ndryshme dhe qendra mjekësore.

“Që nga janari, ne kemi përjetuar 119 sulme të ndara, 42 prej të cilave kanë qenë direkt në objektet shëndetësore, me 85 persona – personel shëndetësor – të lënduar ose të vrarë në ato mjedise”, tha Ryan.

“Ne po parashikojmë një skenar të vazhdueshëm të transmetimit intensiv”.

Shpërthimi është i dyti më vdekjeprurës në histori, pas shpërthimit në Afrikën Perëndimore në vitin 2014, kur sëmundja vrau më shumë se 11.000 njerëz, sipas WHO. /Indeksonline/