08:33 / E Premte, 03 Maj 2024 / mp

Më shumë se 90 gazetarë të vrarë në luftën Izrael-Hamas

Më shumëse 90 gazetarë kanë mbetur të vrarë në luftën mes Izraelit dhe Hamasiit.

Kjo luftë e cila filloi me 7 tetor të 2023-tës është konflikti më vdekjeprurës për gazetarët, që kur Komiteti për Mbrojtjen e Gazetarëve filloi të mbante të dhëna në vitin 1992.

Gazetarët e zhvendosur që punojnë në tenda të improvizuara rrezikojnë të ekspozohen ndaj sulmeve izraelite, shkruan CNN, përcjell Klankosova.tv.

Disa thonë se u detyruan të largoheshin nga shtëpitë e tyre pa pajisje apo pajisje mbrojtëse, në vend të kësaj përdorin telefonat celularë për t’i treguar botës se çfarë po ndodh.

Të tjerët duhet të udhëtojnë në një hapësirë më të lartë kur ngarkojnë pamjet, në një përpjekje për të anashkaluar ndërprerjet e energjisë dhe ndërprerjet e komunikimit ndërsa bombardimet izraelite vazhdojnë.