17:03 / E Diele, 03 Dhjetor 2017 / indeksADMonline

Mendoj se po priste foshnjën, por iu shfaq kanceri! E mundi dhe shiko çfarë ndodhi më pas!

Një nënë u detyrua ‘ të lindte’ në një masë kancerogjene, pasi ajo zbuloi se përplasja e shtatzënisë ishte në fakt vetë kanceri.

Lauren Knowles, 27 vjeçare, nga Aberdeen në Skoci, ishte zemërthyer kur zbuloi se foshnja e saj e palindur  kishte një sëmundje vdekjeprurëse.

Kur ajo shkoi për një kontroll në javën e shtatë, ajo u tha se kishte duruar një shtatzëni molare-një grup qelizash të njohura si sëmundje trofoblasitke-gestacionale dhe se masa ishte kanceroze, transmeton Indeksonline.

Tumori i saj vazhdoi të rritet me një ritëm alarmues pavarësisht se ka hequr indet kanceroze dhe po kalon një periudhë të vështirë të kimo-terapisë.

Pas përjetimit të dhimbjeve të fuqishme të stomakut, Lauren  shkoi në tualet pasi ndjeu nevojën për të shtyrë.

Ajo mbeti shtatzënë  teksa mjekët paralajmëruan atë se do të duhej të mundohej të krijonte një të ardhme.

“Masa ishte e njëjta madhësi e një fëmijë 17 javë kështu që ishte një tumor i madh që të shtyhej pa asnjë ndihmë”, ka thënë ajo.

“Nuk njehsha njësoj si me fëmijën tim të parë, Charlie, pesë vjeçe tani. Por mjekët vendosën që të bënin një kontroll duke kuptuar se  në fakt ishte një shtatzëni molare. Tumori im ishte kanceroz dhe fillova një trajtim të ulët të kimioterapisë, por tumori vazhdoj të rritej”, ka shtuar ajo.

Pas vuajtjeve të mëdha, Knowles iu desh të shtyjë masën teksa ishte në tualet ku tha se një ndjenjë masive e lehtësisë erdhi mbi të dhe e ndjente se ishte fundi.

Pas gjithë kësaj, mjekët e paralajmëruan Lauren se duhej të luftonte për të mbetur shtatzënë për të ardhmen.

Pasi priti një vit, Lauren mbeti sërish shtatzënë, tani 10 muajshe.

“Jam tmerruar nga shtatzënia ime e kaluar e cila doli të jetë molare, kështu që nuk isha në gjendje të kënaqesha me mbajtjen e një fëmijë. Kur dëgjova të rrahurat e zemrës së foshnjës, nuk mund të ndalesha teksa qaja. Dua t’ua jap njerëzve shpresën se edhe skenarët më të këqij, se ajo që duket se është e pamundur është e mundur”, ka përfunduar Lauren./Indeksonline/