09:32 / E Martë, 11 Qershor 2024 / AR

Mënyra natyrale për të larguar herpesin

Herpesi është një plagë e lëkurës e cila formohet nga të ftohtët; një sëmundje shumë e zakonshme që mund të trajtohet me produkte natyrore. Rreth një në tre persona ka vuajtur nga herpsi, të paktën një herë në jetë.

Një tjetër tipar i herpesit te buzët është që përsëritet në mënyrë ciklike disa herë gjatë vitit. Kjo ndodh sepse virusi mbetet në organizëm. Trajtimet më të zakonshme të herpesit janë pomadat e posaçme dhe ilaçet që mund të blini në farmaci por gjëja e parë që mund të bëni është parandalimi! Përveç mënyrës së shëndetshme të jetesës ka edhe disa kura natyrale që po jua propozojmë më poshtë!

Bimët natyrore

Ka disa bimë që reduktojnë simptomat e herpesit. Mjafton të bëjmë një infuzion me gjethet e thata dhe ta aplikojmë në formën e kompresave. Bimët më të përdorura janë melisa (është një bimë me aromë limoni, përmirëson kruajtjen dhe dhimbjet) dhe bima bardana (kjo është një bimë shumëvjeçare dhe përdoret për puçrra ne fytyre, ekzema, dhe shumë çrregullime të lëkurës)

Vajrat esencialë

Ka disa vajra esenciale të dobishmen për të zbutur efektet e përhapjes së herpesit të cilat mund të aplikohen direkt ose të merren edhe nga goja.

Trajtimi me mjaltë

Studiuesit kanë vëzhguar efikasitetin e mjaltit në plagë dhe efekti është i dukshëm, lehtëson menjëherë dhimbjen qe shkakton herpesi.

Limoni ose uthulla

Si lëngu i limonit ashtu edhe ai i uthullës, për shkak të aciditetit, ndihmojnë në shërimin e shpejtë të herpesit. Një pambuk të lagur në uthull apo limon vendoseni tek herpsi disa herë gjatë ditës. Ky trajtim natyror duhet shmangur në qoftë se lëkura juaj është veçanërisht e ndjeshme.

Pasta e dhëmbëve

Nuk është tamam një ilaç natyror, por pasta e dhëmbëve ende numërohet mes të ashtuquajturve “trajtime të gjyshes” kundër herpesit.