20:37 / E Shtunë, 21 Shtator 2019

Mercedes-Benz kërkon 48,000 euro për këtë model, ka 36,000 kilometra të kaluara

Shumë njerëz, përfshirë ndoshta edhe vet ju që po lexoni këtë artikull, i shohin vitet e Bruno Sarko si epokën e artë të dizajneve të Mercedes-Benz.

Drejtuar me departamentin e stilimit të markës nga 1975 deri në 1999, italiani ishte përgjegjës për shumë dizajne që i dhanë markës një identitet koherent vizual, përfshirë W201 190, W124 E-Class, W126 S-Class dhe R129 SL, e shumë e shumë tjerë.

Ky model në fjalë vjen nga një kohë kur dizajnet e modeleve në të vërtetë kishin rëndësi të madhe.

Ky 280 SE i viti 1982 fuqizohet nga një motor 2.8-litërsh dhe zhvillon 185 PS, i mbështetur në një transmetim manual me katër shpejtësi. Shpejtësinë 0-100 km/orë e arrin për 10 sekonda dhe ka një shpejtësi maksimale prej 210 km/orë, shkruan IndeksOnline.

Ky edicion i veçantë përmban një bojë të jashtme Silver Distel Metallic dhe një brendësi lëkure Leder Siena, si dhe shumë pajisje që përfshijnë ulëse me ngrohje, ajër të kondicionuar, mbulim me energji elektrike, pezullim vetë-nivelues, sistem qendror bllokimi, dhe më shumë.

Këtu vjen pjesa më e mirë: pasi makina ka të kaluara vetëm 36,000 kilometra, pasi e kaloi tërë jetën në ishullin me diell të Madeira, Portugali. Prandaj, ndryshku është një koncept i huaj për këtë S-Class që duket sikur sapo ka dalë nga një auto-sallon.

Muzeu i Mercedes-Benz, ku ndodhet aktualisht makina, vërteton kilometrazhin me faturat e kaluara, si dhe inspektimet dhe serviset e plota të ndërmarra nga punëtoria e tij.

Ekziston vetëm një “problem” me këtë 280 SE: çmimi i saj prej 47.890 euro. Mirëpo shikojeni në këtë mënyrë: duke pasur parasysh rekordin e ultë të kilometrazhit dhe të besueshmërisë që ka S12 W126, kjo është një makinë që fëmijët tuaj, dhe mbase edhe nipërit e mbesat, do ta shijonin gjithashtu. /IndeksOnline/