22:09 / E Enjte, 12 Prill 2018

Mesazhet qA� kurrA� nuk duhet ta��i dA�rgoni tA� tjerA�ve!

EkspertA�t vazhdojnA� edhe ju kA�shillojnA� nA� lidhje me mesazhet qA� kurrA� nuk duhet ta��i dA�rgoni tA� tjerA�ve.
Sipas intv.al janA� specifikisht 5 mesazhe tA� cilat do ju prishin punA� nA� lidhje me tA� tjerA�t:

1. Hej i panjohur
NA�se ju keni njA� kohA� tA� gjatA� pa folur me njA�ri-tjetrin, nuk A�shtA� e nevojshme tA� dA�rgoni kA�tA� mesazh. NA� tA� vA�rtet ju doni tA� thoni : a�?KohA� e gjatA� pa u parA�a�?. Duke dA�rguar kA�tA� mesazh, do duket sikur vetA�m tjetri ka gabuar qA� sa��jeni takuar.
2. Si je? A�a��bA�n ndonjA� gjA�? Ke ndonjA� plan pA�r fundjavA�?
Askush nuk dA�shiron qA� dikush ta��i dA�rgojA� njA� mesazh me shumA� pyetje, sepse nuk e ka terezinA� ta��ju pA�rgjigjet ashtu si ju dA�shironi. Mundohuni mos tA� dA�rgoni mesazhe tA� tilla.
3. Thjesht dA�shiroja tA� pA�rshA�ndesja
NA�se jeni tA� interesuar pA�r personin qA� po i dA�rgoni mesazh, dA�rgoni njA� mesazh tjetA�r, ku mund tA� merrni edhe pA�rgjigje. Sipas intv.al, ky lloj mesazhi nuk ka ndonjA� vlerA�.
4. MA� dA�rgo njA� foto
Kjo A�shtA� mA�nyra mA� e lehtA� pA�r tA� komunikuar me dikA�, thjesht me njA� foto. Sipas ekspertA�ve, nuk duhet tA� pA�rtoni ta merrni nA� telefon tjetrin dhe tA� flisni.
5. PA�rshA�ndetjea��?
NA�se ju nuk keni marrA� njA� pA�rgjigje gjatA� bisedA�s me dikA�, mos e dA�rgoni kA�tA� mesazh, pasi nuk do zgjidhni gjA�. Sipas intv.al do e shqetA�soni tjetrin, pasi mund tA� jetA� i zA�nA� pA�r ta��ju kthyer pA�rgjigje. Mos kA�mbA�ngulni, sidomos nA�se nuk e keni shumA� tA� rA�ndA�sishme.

 

Temat: