21:28 / E Enjte, 01 Mars 2018 / indeksADMonline

Mësohet arsyeja e motit të ftohtë në Evropë

Shkaku i temperaturave të ftohta që kanë përfshi Evropën, është rezultat i një valë të ngrohtë alarmuese që ka depërtuar në Arktik dhe sipas shkencëtarëve, kjo është një anomali e paprecedentë kohore, shkruan Guardian.

Shkencëtarët vlerësojnë se nga stuhitë është zhvendosur koha polare në jug dhe kanë paralajmëruar mundësinë e ngrohjes globale që prish klimën polare, e cila ka ndikuar në mbajtjen e akullnajave në polin e Veriut.