21:39 / E Enjte, 26 Nëntor 2020 / V R

Michael Jordan dhuron 2 milionë dollarë për familjet në nevojë

Legjenda e NBA dhe pronari i Charlotte Hornets Michael Jordan dhuroi 2 milionë dollarë të ardhura nga dokumentari “The Last Dance” për të ndihmuar të uriturit përpara festë së Falënderimeve mes pandemisë. 

“Në këto kohë sfiduese dhe në një vit vështirësie të paimagjinueshme për shkak të COVID-19, është më e rëndësishme se kurrë të ndalosh dhe të falënderosh,” tha Jordan të mërkurën në një deklaratë të ndarë nga organizata jofitimprurëse Feeding America. “Unë jam krenar që po dhuroj të ardhura shtesë nga The Last Dance për Feeding America dhe anëtarët e saj të bankave ushqimore në Carolinas dhe Chicago për të ndihmuar në ushqimin e të uriturve të Amerikës.”

Organizata, e cila thotë se është ” rrjeti më i madh i ndihmës ushqimore bamirëse “, punon me 200 banka ushqimore dhe 60,000 partnerë ushqimi në të gjithë SHBA

“Një dhuratë e pabesueshme për të qenë mirënjohëse – legjenda e NBA Michael Jordan po dhuron 2 milionë dollarë për të ndihmuar fqinjët tanë që përballen me uri!” shkroi Feeding America në Twitter. 

Të ardhurat erdhën nga dokumentari  “The Last Dance”, i cili përshkruan epërsinë në kampionatin e gjashtë dhe të fundit të drejtuar nga Michael Jordan dhe Chicago Bulls në vitet 1990./Indeksonline/