19:43 / E Hënë, 16 Prill 2018

Milani ishte afA�r Moratas, pagoi edhe menaxherin e spanjollit

PresidentA�, drejtorA� sportivA�, futbollistA�, por jo vetA�m: janA� gjithmonA� e mA� shumA� menaxherA�t protagonistA�t e merkaton sA� futbollit. SipA�rmarrA�s qA� veprojnA� si pA�rfaqA�sues tA� lojtarA�ve, por edhe si ndA�rmjetA�s mes klubeve, veA�anA�risht kur kA�to janA� tA� dy vendeve tA� ndryshme, pA�r tA� lehtA�suar negociatat, edhe ato qA� mA� pas nuk mbyllen mirA�. NjA� shembull? Negociata e verA�s sA� kaluar pA�r tA� dA�rguar Alvaro Morata te Milan.

Federata Italiane e Futbollit ka zbuluar, nA� bazA� tA� nenit 8 mbi transparencA�n, shpA�rblimet e marra nga menaxherA�t vitin e kaluar nA� Serie A dhe tA� gjitha transaksionet e bA�ra nga klubet me menaxherA�t. Mes atyre tA� Milan A�shtA� e pranishme edhe transaksioni i bA�rA� pA�r sulmuesin spanjoll, qA� verA�n e kaluar A�shtA� larguar nga Real Madrid pA�r tA� shkuar te Chelsea. Klubi milanez (i treti pA�r pagesat ndaj menaxherA�ve, 21 mln euro, +35% nA� krahasim me 2016-A�n), mA� 30 majin e 2017-A�s ka depozituar njA� transaksion me avokatin Beppe Bozzo, pA�rfaqA�suesi nA� Itali i ish-numrit 9 tA� Juventus.

Massimiliano Mirabelli dhe Marco Fassone ishin nA� kA�rkim tA� njA� sulmuesi pA�r sezonin e ri dhe vendosA�n tA� negocionin me Real Madrid pA�r tA� kthyer nA� Itali Morata-n. Ka qenA� njA� befasi e dyfishtA� pA�r kuqezinjtA�, qA� kishin derdhur paratA� pA�r lojtarin, i cili A�shtA� transferuar mA� pas te Chelsea. Gjuetia pA�r njA� qendA�rsulmues tA� ri do tA� fillojA� pA�rsA�ri kA�tA� verA�, duke parA� paraqitjet zhgA�njyese tA� Andre Silva dhe Kalinic.