21:15 / E Enjte, 12 Prill 2018 / indeksADMonline

Ministri i JashtA�m francez zbulon intervenimin pA�r Gjuriq

Ministri i JashtA�m francez, Jean-Yves LeA�Drian, ka thA�nA� seA�FrancaA�ka bA�rA� ndA�rhyrje tA� menjA�hershme pA�r incidentin e 26 marsit kur Marko GjuriA� u arrestua nA� MitrovicA�n e veriut.

a�?FrancaA�ka ndA�rhyrA� menjA�herA�, ambasadori ynA� nA� KosovA� menjA�herA� ndA�rhyri pA�r GjuriA�ina�?, ka thA�nA� LeA�DrianA�gjatA� njA� konference pA�r shtyp pas takimit me presidentin serb, VuA�iA�.

SiA� thotA� ai pA�r KosovA�n dhe SerbinA�, a�?duhet tA� zgjidhen konflikteta�? mes shteteve.

PA�rveA� kA�saj, LeA�DrianA�thotA� se marrA�veshjet e Brukselit janA� a�?tA� mira, duhet tA� zbatohen dhe tA� respektohen nga tA� dyja palA�ta�?.

KujtojmA�, se NjA�sia Speciale eA�KosovA�sA�mA� 26 mars nA� veri tA� MitrovicA�s arrestoi drejtorin e tA� ashtuquajturA�s ZyrA� pA�rA�KosovA�s, Marko GjuriA�, pasi nuk kishte pA�rfillur refuzimin e kA�rkesA�s qA� i kishin bA�rA� institucionet eA�KosovA�s./Indeksonline/