23:48 / E Enjte, 19 Prill 2018 / indeksADMonline

Mishi i prishur, 20 kompani braziliane ndalohen tA� eksportojnA� nA� BE

Bashkimi Evropian do tA� fshijA� 20 kompani braziliane nga lista e bizneseve qA� zotA�rojnA� tA� drejtA�n pA�r tA� eksportuar mish drejt 28 shteteve anA�tare, rreth njA� viti pas skandalit tA� mishit tA� prishur, njoftoi sot Komisioni Evropian.

a�?Shtetet anA�tare votuan unanimisht pro pezullimit tA� 20 kompanive braziliane, tA� cilat gA�zojnA� aktualisht tA� drejtA�n e eksportit tA� mishit dhe produkteve me bazA� mishi (kryesisht shpendA�ve)a�?, njoftoi njA� zA�dhA�nA�se e ekzekutivit evropian.

Ky pezullim vjen pas mangA�sive tA� konstatuara nA� sistemin e kontrollit zyrtar brazilian.

KompanitA� e sipA�rmendura nuk pA�rmbushnin kA�rkesat e BE-sA� tA� pA�rpiluara pas njA� auditimi tA� kryer.

NA� marsin e 2017, nA� Brazil shpA�rtheu njA� skandal, pasi policia zbuloi se eksportues potencialA� tA� mishit korruptonin inspektorA� tA� shA�rbimeve tA� higjienA�s pA�r tA� standardizuar mishin e prishur sikur tA� ishte brenda normave pA�r konsum./Indeksonline/