09:02 / E Hënë, 20 Nëntor 2017 / k.v

Mitet dhe faktet e uthullës së mollës

Uthulla e mollës është përdorur për disa shekuj në të gjithë botën. Është e njohur si një ilaç natyral për të gjitha llojet e sëmundjeve shëndetësore. Thuhet se Hipokrati e konsideroi uthullën e mollës, zgjidhjen e tij të preferuar për të gjitha llojet e sëmundjeve. Edhe Christopher Columbus dhe kapiteni James Cook ishin të njohur për udhëtimet me fuçi të uthullës së mollës për të ndihmuar në parandalimin e skorbutit.

Mirëpo, për përdorimin e uthullës së mollës ka edhe mite të ndryshme dhe më poshtë po ua paraqesim disa nga to, transmeton Indeksonline.

Miti # 1: Uthulla e mollës nuk duhet të konsumohet për shkak të natyrës së lartë acidike

Po, duhet të shmangni konsumimin e uthullës së mollës së papërpunuar. Duhet të hollohet me ujë para konsumit. Ju duhet ta holloni atë duke përdorur 1 lugë gjelle uthull molle në një gotë me ujë. Prania e acidit acetik në uthull ndihmon në balancimin e nivelit të pH të stomakut, duke ndihmuar kështu në përmirësimin e tretjes dhe thithjen e mineraleve në trup.

Miti # 2: Konsumi i uthullës së mollës mund të çojë në aciditet

Përkundrazi, ajo ka një fenomen të kundërt. Ajo rekomandohet shumë për njerëzit që vuajnë nga aciditeti dhe zbatica e acidit. Ndihmon në tretje dhe prishjen e yndyrave.

Miti # 3: Konsumimi i uthullës së mollës mund të zvogëlojë peshën

Shumë njerëz i drejtohen uthullës së mollës si një mjet për humbjen e peshës. Kjo lloj uthulle ndihmon tretjen më të mirë dhe zvogëlon yndyrën e trupit. Në fakt, një studim i publikuar në vitin 2005 në revistën “American Dietetic Association” zbuloi se kur uthulla konsumohet me një vakt, konsumi i kalorive për atë ditë zbret nga 200 në 275 kalori. Por mos harroni se konsumi ditor duhet të shoqërohet me dietë të shëndetshme për rezultate më të mira dhe më të shpejta sa i përket humbjes së peshës.

Miti # 4: Uthulla e mollës ka shije të pakëndshme dhe nuk mund të përdoret në gatim

Se a është shija është e mirë apo jo, është subjektive. Ajo ka një erë të athët, por shija e mollës në uthull pakëson shijen e saj. Mund të përdoret për qëllime të shumta në gatim, si një salcë sallate (me vaj ulliri dhe erëza), si një pije e shëndetshme (me mjaltë, kanellë, limon etj), si një ruajtës (në turshi, bllokime dhe chutneys) etj./Indeksonline/