11:14 / E Martë, 04 Shkurt 2020 / indeksADMonline

Momenti kur Kurti pranon detyrën e kryeministrit të Kosovës

Lideri i Lëvizjes Vetëvendosje, Albin Kurti tashmë zyrtarisht ka pranuar postin e kryeministrit të Kosovës.

Përmes një ceremonie zyrtare shtetëroe, Kurti pranoi detyrën e kryeministrit të vendit nga ish-zv/kryeministri i parë, Behgjet Pacolli, raporton Indeksonline.

Kurti ka thënë se është i përulur t’i shërbejë popullit si kryeministër i ri. Pas përfundimit të kësaj ceremonie, Kurti do të mbajë mbledhjen e parë të qeverisë të udhëhequr nga ai.

15 ministri, 10 të udhëhequra nga meshkujt, pesë nga femrat dhe dy zv/kryeministra do t’i ketë Qeveria Kurti./Indeksonline/