08:24 / E Enjte, 23 Nëntor 2017 / indeksADMonline

Mos u fokusoni në humbjen e yndyrës përderisa ushtroni

Ne të gjithë e dimë se nëse doni të dobësoheni, ju duhet të hani më mirë dhe të lëvizni më shumë. Dhe shpesh, arsyeja pse njerëzit shkojnë në palestër është me qëllim të humbjes së dhjamit “në mendje”.

Falë rritjes së ndikuesve të ‘palestrës’ në mediet sociale, pjesa më e madhe e industrisë së stërvitjeve preokupon emocionet negative të njerëzve rreth trupave të tyre me qëllim që t’ju joshë për të blerë produkte ose të regjistroheni në regjimet e fitnesit, transmeton Indeksonline.

Thjeshtë ne shohim këta njerëz duke treguar trupat e tyre të përsosur, duke ngrënë me një dietë të pastër dhe duke jetuar ëndrrën e tyre.

Dhe kjo do të thotë që shumë prej nesh përqendrohen te negativat që përpiqen të gjejnë motivimin për të ushtruar, duke u thirrur në idenë se arsyeja e vetme për të punuar është të marrësh një boshllëk të kofshë, një urë bikini, gjashtë pako ose çfarëdo tjetër që është aktualisht ‘trend’ në Instagram.

Në fakt kjo nuk është shumë e rëndësishme, sepse  secili duhet të motivohet në këto:

Forcën fizike

Lëvizshmërinë dhe fleksibilitetin

Mirëqenia mendore-një humor I mirë dhe ndjenja më pak të theksuara

Rritja e atelcizmit

Rritja e densitetit të kockave

Rritja e muskujve të dobët

Zemra dhe mushkëritë e shëndosha

Më shumë ndërveprim shoqëror./Indeksonline/