16:13 / E Martë, 04 Dhjetor 2018

NASA arrin tek asteroidi që mund të jetë çelësi i origjinës së sistemit tonë diellor

Anija e NASA-s, OSIRIS-REx më në fund arriti te asteroidi pas më shumë se dy vjet pasi u shpërngul nga Stacioni i Forcave Ajrore Cape Canaveral.

Takimi i shumëpritur fillon zyrtarisht fillimin e misionit ambicioz për të studiuar një objekt afër Tokës që mund të mbajë çelësin për të kuptuar origjinën e sistemit tonë diellorë dhe vetë jetën.

OSIRIS-REx do të kalojë vitin e ardhshëm në orbitë rreth objektivit të tij përpara se të lëshohet shkurtimisht në sipërfaqen e asteroidit kështu që të mund të afrohet sa duhet për të mbledhur një mostër të papastërtisë dhe shkëmbit nga sipërfaqja./Indeksonline/

 

Temat: