15:32 / E Mërkurë, 22 Janar 2020

Ndërron jetë regjisori i njohur

Terry Jones , themelues i Monty Python dhe regjisor i famshëm ka vdekur në moshën 77 vjeç, kanë njoftuar familja e tij.

“Terry ndërroi jetë në mbrëmjen e 21 janarit 2020 në moshën 77 vjeçare, gruaja e tij Anna Soderstrom ishte pranë tij, ai vdiq pas një beteje të gjatë me sëmundjen”, thuhet në deklaratën.

Lindur në Colwyn Bay, Uells, në 1942, Jones u transferua në Angli si fëmijë, duke u rritur në Surrey. Ndërsa ishte në Oksford duke studiuar letërsinë angleze, ai u takua me studentin e tij Palin ndërsa po interpretonte në Oxford Revue. Pas universitetit, së bashku me Palin, Jones shkroi dhe interpretoi në një seri shfaqjesh televizive, krahas yjeve të tjerë të komedisë britanike – përfshirë Graeme Garden, Bill Oddie, Eric Idle , John Cleese, Peter Cook dhe David Jason.

Regjia e fundit drejtuese  e tij ishte komedia e vitit 2015 “Absolutely Anything”.

Jones ishte martuar dy here, nga viti 1970 dhe 2012 me biokimistin Alison Telfer, me të cilin ka dy fëmijë, dhe në vitin 2012 me Anna Söderström, që kanë një fëmijë./Indeksonline/