21:24 / E Enjte, 08 Qershor 2023 / L K

Ndërron jetë themeluesi i CBN, Pat Robertson

Ndërron jetë në moshën 83-vjeçare Pat Robertson, një udhëheqës i krishterë ungjillor i SHBA-së, i cili kandidoi për president si republikan dhe ndërtoi një perandori mediatike.

Ai ishte një nga shtyllat e lëvizjes për të rritur ndikimin e së djathtës fetare në SHBA, duke shkaktuar shpesh bujë me qëndrimet e tij ekstreme.

Në vitin 1960 ai themeloi Rrjetin e Transmetimit të Krishterë (CBN) i cili gradualisht u bë një konglomerat shumë i fuqishëm mediatik. Për dekada, ai transmetoi “700 Club” të CBN, i cili përziente lajmet fetare dhe komentet politike.

Robertson, raporton BBC, themeloi gjithashtu Koalicionin e Krishterë, një organizatë që është bërë një figurë qendrore në politikën republikane që nga vitet 1980. Koalicioni ishte i njohur për kundërshtimin e tij ndaj abortit.

Në vitet 1990 ishte një nga grupet më të fuqishme të presionit politik, sipas New York Times në 1994 kishte 4 milionë anëtarë, por pas vitit 2000 humbi pothuajse gjysmën e anëtarësimit dhe pjesën më të madhe të ndikimit. Ai mbështeti kandidatët që i bënin jehonë pikëpamjeve të tij për çështje si aborti, liria fetare dhe “vlerat tradicionale”.

Në vitin 1988, Robertson kandidoi si republikan, i cili u fitua nga George W. Bush.

Ai përfundoi i dyti në grupet parlamentare të Iowa-s pas senatorit Robert Dole nga Kansas, me mbështetjen e komunitetit të madh ungjillor të shtetit. Por Bush fitoi zgjedhjet paraprake në New Hampshire, duke i dhënë fund garës së Robertson.

Pavarësisht humbjes, fushata e Robertson tregoi se të krishterët ungjillorë ishin një forcë në rritje në politikën republikane.

Megjithatë, politika fetare e Robertsonit shpesh krijonte polemika. Ai ishte kritikuar rëndë për faktin se fajësonte liberalizmin kulturor amerikan (siç është lëvizja për të drejtat e homoseksualëve dhe aborti) për sulmet e 11 shtatorit 2001 në SHBA.

Një vit pas sulmeve të 11 shtatorit, ai tha se myslimanët ishin më keq se nazistët dhe në vitin 2005 ai bëri thirrje për vrasjen e presidentit të atëhershëm të Venezuelës Hugo Chavez, i cili e akuzoi atë për financimin e Osama bin Ladenit, liderit të Al-Kaedës.

Në vitin 2010 ai pretendoi se tërmeti shkatërrues në Haiti ishte për shkak se njerëzit e tij bënë një “marrëveshje me djallin” gjatë luftës së tyre për pavarësi nga Franca.

Pas zgjedhjes së Donald Trump si president, Robertson tha se ata që e kundërshtojnë atë po “rebelohen kundër planit të Zotit për Amerikën”. /abcnews.al