21:16 / E Enjte, 13 Janar 2022 / Medina Shala

Ndikimi i stresit në shtimin e peshës

Kur jeni të stresuar, vazhdimisht hani ushqime ose përdorni ushqim për t’u ndjerë më mirë. Studimet kanë treguar se ka ushqime që stresojnë trupin tonë dhe të tjera që kanë një efekt qetësues.

Ushqimet që na stresojnë

Alkooli shtyp sistemin nervor duke shkaktuar një ndjenjë relaksi në fillim. Por konsumimi i rregullt i alkoolit mund të shkaktojë përfundimisht mbistimulim të sistemit
nervor.

Kafeina është një stimulues për sistemin nervor. Konsumimi i tepërt i kafeinës mund të çojë në dridhje, takikardi dhe shqetësime të gjumit.

Ushqimet e pasura me sheqer si ëmbëlsirat (p.sh. ëmbëlsira, biskota, etj.) dhe pijet me sheqer shkaktojnë luhatje të mprehta në nivelet e sheqerit në gjak. dhe kjo rezulton në mungesën e energjisë dhe.

Ushqime të përpunuara si sheqeri i bardhë, makaronat dhe buka e bardhë.

Ushqimet kundër stresit

Drithërat integrale, meqenëse karbohidratet nga këto ushqime thithen ngadalë nga trakti gastrointestinal, duke i dhënë kështu trupit energji me një ritëm të ngadaltë dhe ai mund ta përdorë atë në mënyrën më të mirë.

Frutat dhe perimet, pasi janë burime të mira të vitaminave dhe antioksidantëve që ndihmojnë në trajtimin e radikaleve të lira që krijohen në organizëm për shkak të stresit, peshkut yndyror (skumbri, sardelet, salmoni) për shkak të përmbajtjes së lartë të acideve yndyrore omega-3 mbrojnë kundër efektet negative të stresit,

Arrat pasi përmbajnë vitamina dhe minerale që ndihmojnë muskujt të relaksohen, parandalojnë aritmitë dhe lehtësojnë gjumin,

Qumështi pa yndyrë, vezët, mishi pa dhjamë dhe shpendët, pasi ato i sigurojnë trupit aminoacidet dhe mikroelementet e nevojshme (magnez dhe selen) për nerva të forta dhe një sistem muskulor të shëndetshëm,
çaji jeshil i pasur me katekina, mbron nga radikalet e lira dhe pa është vërtetuar absolutisht se gjithashtu kontribuon në humbjen e peshës.