18:25 / E Enjte, 11 Prill 2024 / FR

Nëse keni hipertension, shmangni këto tre lloje ushqimesh

Hipertensioni, ose presioni i lartë i gjakut, prek miliona individë në mbarë botën dhe është një faktor i rëndësishëm rreziku për sëmundjet kardiovaskulare. Ndërsa medikamentet dhe ndryshimet në stilin e jetës mund të ndihmojnë në menaxhimin e hipertensionit, një aspekt kyç që shpesh neglizhohet është dieta. Ushqimi që konsumojmë luan një rol të rëndësishëm në shëndetin tonë të përgjithshëm, dhe kjo përfshin presionin tonë të gjakut.

Disa ushqime mund ta lehtësojnë gjendjen, ndërsa të tjerat mund ta përkeqësojnë atë.

Kardiologu Raed Bargout, dietologia Krutika Nanavati, dietologia Susan Schachter dhe dietologia Rhyan Geiger na zbuluan se cilat ushqime duhet të shmangim nëse jemi duke luftuar me hipertensionin.

Mishi i përpunuar

Mishi i përpunuar i ushqimeve mund të dëmtojë seriozisht shëndetin kardiovaskular. Sipas Dr. Bargout, mishrat e ushqimeve janë ndër opsionet më të këqija kur bëhet fjalë për presionin e gjakut dhe shëndetin e zemrës. “Mishi i përpunuar i ushqimeve kryeson listën e ushqimeve që mund të rrisin rrezikun e ngjarjeve kardiovaskulare, duke përfshirë sulmin në zemër dhe goditjen në tru”, tha ai për SheFinds.

Produkte furre si biskota dhe ëmbëlsira

Nëse na pëlqejnë ëmbëlsirat në vend të ushqimeve të kripura, është e rëndësishme të mbani mend se ato mund të dëmtojnë edhe zemrën. Nanavati thekson se duhet të shmangim produktet e përpunuara të bukës së ëmbël si biskotat dhe ëmbëlsirat nëse duam një zemër më të shëndetshme. Sheqeri mund të çojë në një mori efektesh negative shëndetësore, duke përfshirë presionin e gjakut potencialisht më të lartë.

Ushqime të ngrira

Vaktet e ngrira janë disa nga opsionet më të përshtatshme dhe ndonjëherë më të shijshme, por konsumimi i rregullt mund të jetë i keq për shëndetin e zemrës. Geiger thekson se këto vakte zakonisht janë të ngarkuara me natrium, i cili përbën një rrezik të konsiderueshëm kur konsumohet me tepricë.

Ushqimet e ngrira shpesh përgatiten me konservues dhe përmirësues të shijes për të zgjatur jetëgjatësinë dhe për të përmirësuar shijen.