16:31 / E Premte, 22 Qershor 2018 / indeksADMonline

Nga maskat e fytyrave deri te zbardhja e dhëmbëve: Ja disa mënyra për të përdorur suficitin e dredhëzave

Vera jonë e lavdishme ka çuar në një bollëk të luleshtrydhe që shitësit janë duke i dhënë praktikisht. Por, çka nëse blini më shumë se ju mund të hani? Ja se si të mos i humbisni ato

Në  periudhë të fundit të motit të nxehtë pas një pranverë të akullt ka çuar në një tepri e luleshtrydhe në Mbretërinë e Bashkuar që janë shumë të ëmbël dhe juicier se zakonisht. Ata po shiten gjithashtu me çmim të lirë nga shitësit më të mëdhenj të vendit – Aldi po rrihet 400g punnets për 1.39, ndërsa Tesco po shesin dy për £ 3. Mbështetja në pazaret është joshëse, por duke e ditur se çfarë të bëjë me të gjitha ato frutë të tepërt kur keni pasur mjaft luleshtrydhe dhe krem, mund të jeni të ndërlikuar.

Këtu janë katër mënyra për të bërë kulture të këtij viti të luleshtrydhe të shkojnë më tej:

Gjalpë luleshtrydhe

Një mënyrë për të ruajtur manaferrat është t’i kthesh ato në një përhapje të shijshme për croissants, muffins dhe bukë të freskët. Presini 100g luleshtrydhe në copa të vogla dhe copëza. Në një tas të veçantë, përzierje 110g gjalpë të butë dhe 4tbs sheqer. Përzieni së bashku dhe ruani në frigorifer në një kavanoz ose enë të mbyllur.

Zbardhja  e dhëmbëve

Përdorimi i një ushqimi që është i pasur si në sheqer ashtu edhe në acid, si kujdes alternativ dentar, mund të duket i kundërt, por kur përdoret në mënyrë sporadike, luleshtrydhet mund të funksionojnë si një zbardhues i dhëmbëve natyral. Acidi malik në fruta me sa duket mund të zbutë dhe të shpërndajë njollat. Mush up një luleshtrydhe dhe përzierje atë me një lugë bikarbonat e sode në një tas të vogël – pastaj furçë për të dhëmbëve. Vetëm mos harroni se ju do të duhet të pastrohen me pastë dhëmbësh të rregullt më pas.

Kjo mund të tingëllojë si një kombinim i çuditshëm, por luleshtrydhe janë përdorur për të kaluar enët e këndshme nga gatuesit për vite, nga ketchupit të luleshtrydhe të Yotam Ottolenghit në risin balsamik të luleshtrydheve Jamie Oliver . Një salcë e madhe Barbecue është një salcë e ëmbël salsa luleshtrydhe. Hull dhe zare një punnet e luleshtrydhe dhe prerë imët një jalapeño me rrjedhin dhe fara hequr. Përzihet me gjysmë qepë të kuqe të kuq, një grusht koriandër, dy lugë lëng limoni dhe një majë kripë dhe piper të zi.

Maska e fytyrës

Vitamina C në luleshtrydhe thuhet të ringjallë dhe luftojë lëkurën e yndyrshme, plus qëllimet e aciditetit të sheqerit të tepërt (madje është sugjeruar se mund të lehtësojë plagët e akneve). Bëni një maskë të thjeshtë, të fytyrës, duke shtypur një lëng dredhi në pulpë, pastaj përzierni me dy lugë mjaltë dhe tre copë jogurt natyror derisa të formojë një paste të butë. Masazh në fytyrën tuaj (duke shmangur sytë dhe gojën) dhe lëreni për pesë minuta para se të larë.

Që kur je këtu …

… kemi një favor të vogël për të kërkuar. Më shumë njerëz po e lexojnë The Guardian se kurrë, por të ardhurat nga reklamat nëpër media po bien shpejt. Dhe ndryshe nga shumë organizata të lajmeve, ne nuk kemi vendosur një pagese. Ne duam që gazetaria jonë të mbetet e arritshme për publikun tonë global. Kontributet e lexuesve tanë na bëjnë të mundur ruajtjen e kësaj hapjeje, kështu që ne të gjithë mund t’i qasemi informatave dhe analizave të sakta.

Gazetari hulumtuese e pavarur e Guardian merr shumë kohë, para dhe punë të vështirë për të prodhuar. Por ne e bëjmë atë sepse ne besojmë se çështjet tona janë të rëndësishme – sepse mund të jetë edhe perspektiva juaj.

Unë e vlerësoj se nuk është një payëall: është më demokratike që mediat të jenë në dispozicion për të gjithë dhe jo një mall për t’u blerë nga disa. Jam e lumtur të jap një kontribut, kështu që të tjerët me më pak mjete ende kanë qasje në informata.

Thomasine, Suedi

Nëse të gjithë ata që lexojnë raportimet tona, që i pëlqen, ndihmojnë për ta mbështetur atë, e ardhmja jonë do të ishte shumë më e sigurtë. Për aq pak sa € 1, ju mund të mbështetni Guardian – dhe kjo merr vetëm një minutë.