12:14 / E Shtunë, 23 Dhjetor 2017 / indeksADMonline

Ngrohja globale ka nisur me përmasa shkatërruese për Tokën

Studimi i ri paralajmëron se ngrohja globale do të ketë pasoja shkatërruese për Tokën – një numër në rritje i shpërthimeve shkatërruese vullkanike.

Analiza e akullnajave të shkrirjes përgjatë historisë tregon tendencën e rritjes së numrit të shpërthimeve vullkanike, në lidhje me zvogëlimin e madhësisë së sipërfaqeve akullnajore, transmeton Indeksonline.

Raporti, i botuar në revistën Gjeologji, përqendrohet në aktivitetin vullkanik në Islandë për disa mijëra vite prapa, gjatë periudhës kur klima është e ftohtë. Analiza zbuloi se më pas numri i shpërthimeve u zvogëlua, ndërsa sipërfaqja e akullit u rrit.

Shkencëtarët besojnë se pesha e akullnajës rrit presionin mbi sipërfaqen e tokës, rrit nivelin e detit dhe zvogëlon sipërfaqen për përhapjen e lavës që del. Por, ndërsa akulli është i shkrirë, presioni zvogëlohet dhe magma nxirret përmes gropës vullkanike.

“Kjo mund të ndikojë në rrjedhën e magmë dhe boshllëqeve dhe plasaritjeve ku ajo vjen në sipërfaqe, si dhe për çfarë shuma e magmë është korja e Tokës në gjendje të mbajë”, thuhet në këtë studim. /Indeksonline/