07:47 / E Martë, 05 Dhjetor 2023 / AR

Një aeroplan i vogël bën ulje emergjente në periferi të Parisit

Një aeroplan i vogël me dy motorë është detyruar të bëjë një ulje emergjente në një periferi jugore të Parisit.

Tre personat në bord u dërguan në spital duke kërkuar kujdes urgjent, por lëndimet e tyre nuk u konsideruan të rrezikshme për jetën, thanë zyrtarët.

Askush tjetër nuk u lëndua nga incidenti. Avioni u ul në një zonë banimi në Villejuif pas një dështimi të motorit, sipas ministrit francez të Transportit, Clement Beaune.

Tre personat në bord ishin një instruktor fluturimi rreth të 80-tave dhe dy pasagjerë në fund të 20-tave, sipas raporteve të mediave lokale.

Avioni filloi uljen emergjente në një rrugë përpara se të përplasej me murin e një ndërtese apartamentesh.

Ai përfundimisht u ndal në kopshtin në pjesën e pasme të ndërtesës së apartamenteve, me pjesë të avionit të shpërndara mbi çatinë e një garazhi aty pranë dhe trupi i avionit u shtyp nga përplasja.

Bishti i avionit u shkëput nga pjesa tjetër e aeroplanit dhe krahët u këputën kryesisht, shkruan BBC.