19:41 / E Premte, 17 Maj 2024 / FR

Një burrë u qëllua për vdekje pasi sinagogës franceze iu vu zjarri

Policia franceze ka vrarë një burrë pasi një sinagoge iu vu zjarri në qytetin veriperëndimor të Rouen.

Burri ishte i armatosur me një thikë dhe një mjet metalik dhe u qëllua pasi kërcënoi oficerët, tha prokurori i Rouen, shkruan BBC.

Kryetari i bashkisë së Ruenit, Nicolas Mayer-Rossignol tha se sulmi në sinagogë nuk preku vetëm komunitetin hebre, por i gjithë qyteti ishte “i goditur dhe i tronditur”.

Sipas mediave franceze, i dyshuari ishte algjerian dhe po apelonte kundër urdhrit për t’u larguar nga Franca.