10:14 / E Martë, 09 Korrik 2019 / indeksADMonline

Një grua në New York ëshë shpërblyer me 610 000 dollarë pasi u detyrua të lind foshnjën e saj derisa ishte në pranga

Qyteti i New Yorkut ka rënë dakord të paguajë një vendim prej 610,000 dollarë për një grua, e cila u detyrua të lindte me pranga në shkurt të viti 2018.

Gruja nga Bronx me emrin   Jane Doe wshtw arrestuar me 7 shkurt të vitit 2018.

Gruaja 27 vjeçare, u arrestua në Gjykatën Familjare të Qarkut  nw Bronx për shkeljen e një urdhri mbrojtjeje në një mosmarrëveshje për kujdestarinë e fëmijës me ish partnerin e saj, ka thwnw avokati i saj Katherine Rosenfeld për CNN.

Për shkak se ajo ishte në javën e 40’të të shtazanisë në atë kohë, ajo u dërgua nga burgu në Qendrën Mjekësore Montefiore të New Jorkut mëngjesin e ardhshëm më 8 shkurt me pranga metalike mbi kyçet e dorës dhe lidhjet në këmbët që i lidhnin këmbët së bashku në kyçin e këmbës.

Pasi në spital, mjekët i kërkuan oficerëve të heqin prangat duke thënë se kjo mund të rrezikonte gruan dhe fëmijën, përcjell Indeksonline.

Mjekët iu drejtuan mbikëqyrësit të policisë duke thënë se prangat ishin të rrezikshme për nënën dhe fëmijën. Zyrtarët të cilët u përgjigjën duke thënë se ishte politika e NYPD për të mbajtur atë.

“Ndërsa ajo ishte në paraburgimin e NYPD, Znj. Doe kurrë nuk u mundua, nuk rezistoi, apo veproi në asnjë mënyrë që do të mbështeste edhe distanca përdorimin e kufizimeve”,

‘Znj. Doe ishte tmerruar për veten dhe për fëmijën e saj, “shton ajo.

Mjekët protestuan në mënyrë të përsëritur dhe oficerët hoqën prangat në minutat e funit kur ajo po linde, mirëpo ia vendosen prap./Indeksonline/