11:32 / E Premte, 26 Maj 2023 / L K

Një i vdekur dhe 15 të plagosur nga sulmi i Rusisë në spitalin në Dnipro

Volodymyr Zelensky ka njoftuar se një person ka humbur jetën dhe 15 të tjerë kanë mbetur të plagosur në një sulm rus mëngjesin e sotëm në një spital në qytetin Dnipro.

“Terroristët rusë kanë konfirmuar edhe një herë se sa çnjerëzorë janë. Ata sulmuan me raketa një spital në qytetin e Dnipro. Deri më tani, një person ka humbur jetën dhe 15 të tjerë janë plagosur. Të gjitha shërbimet e nevojshme janë në gatishmëri. Ngushëllimet e mia familjes së të ndjerit. Ne duhet t’i mposhtim këta çnjerëzor sa më shpejt të jetë e mundur. Sepse koha jonë është populli ynë.

 Dhe njerëzit tanë janë gjëja më e çmuar në Ukrainë,” tha Zelensky.

Forcat ukrainase gjatë natës kishin pretenduar se kanë rrëzuar dhjetë raketa dhe 25 dronë./abcnews.al/