75 Mall Live Search
11:56 / E Premte, 05 Tetor 2018 / indeksADMonline

Një komponim i gjetur në mollë mund të ngadalësojë plakjen

Hulumtimet e reja kanë identifikuar një përbërje natyrore që gjendet në shumë lloje të frutave, si mollët, luleshtrydhet dhe perimet, që mund të ngadalësojnë procesin e plakjes.

Një përbërje natyrale e quajtur fistein, e gjetur në mollë, mund të ndihmojë në ngadalësimin e plakjes.

Një faktor kyç në procesin e plakjes njihet si “plakja e qelizës”, transmeton Indeksonline.

Kur një qelizë hyn në këtë fazë, ajo nuk është më në gjendje të ndahet.

Kur kjo ndodh përfundimisht, qeliza lëshon sinjale nxitëse që e shtyjnë sistemin imunitar të “pastrojë” atë qelizë të dëmtuar.

Në një studim të mëparshëm të botuar në “Nature Medicine”, shkencëtarët në Universitetin e Minnesota Medical School në Minneapolis dhe Klinika Mayo në Rochester, vunë re se senolitikset- të cilat janë molekula që shkatërrojnë qelizat e ngurta për të ngadalësuar ose parandaluar procesin e plakjes, mund të zgjasin në mënyrë efektive jetëgjatësinë e individit dhe të përmirësojnë shëndetin e tyre.

Edhe kur zbatohet më vonë në jetë, shpjegojnë autorët, senolitikset janë ende në gjendje për të zvogëluar barrën e qelizave të thata./Indeksonline/

Temat: