21:33 / E Martë, 23 Gusht 2022 / AR

Një recetë natyrale për të rritur dëshirën për seks


Është e zakonshme që dëshirat tona seksuale të luhaten. Edhe ata prej nesh që janë “miku me brirë” në grup përjetojnë zbatica dhe rrjedha në epshin tonë – ajo mund të ndikohet nga një sërë gjërash, nga medikamente të caktuara deri te nivelet e larta të stresit.

Thënë kështu, seksi mund të jetë një pjesë e rëndësishme e marrëdhënieve tona romantike, si dhe marrëdhënies sonë me veten.

Për ata prej nesh që duan të ndjehen pak më shumë tw eksituar, kakao mund të ndihmojë. Kakao është një stimulues natyral i humorit dhe është përdorur në mënyrë mjekësore dhe ceremoniale për mijëra vjet. Ai përmban edhe veti stimuluese dhe qetësuese dhe ndihmon në nxitjen e prodhimit të anandamidit (aka “molekula e lumturisë”) në tru. Më poshtë, merrni një recetë natyrale të kakaos latte për rritjen e dëshirës seksuale nga Rachelle Robinett, avokate e shëndetit natyror dhe themeluese e Pharmakon Supernatural.

Kakao Latte që rrit libidon:

Përbërësit:

  • 1 lugë gjelle pluhur kakao
  • 1/2-1 lugë çaji pluhur funksional kërpudhash
  • 30 ml ujë të nxehtë ose qumësht me bazë bimore
  • Stevia e lëngshme ose shurup panje, për shije

Udhëzime:

  • Shtoni përbërësit e thatë në një filxhan.
  • Hidhni një sasi të vogël ujë të nxehtë ose qumësht me bazë bimore dhe përzieni mirë që të bashkohen.
  • Mbushni filxhanin me lëngun e mbetur dhe përzieni ëmbëlsuesin.