17:11 / E Shtunë, 25 Shtator 2021 / A K

Një truk jashtëzakonisht i shpejtë për ta bërë veten të ndiheni më mirë!

Është lëvizje klasike filmash: Protagonisti, i sapodalë nga një luftë ose ndonjë lajm i keq, spërkat fytyrën me ujë të ftohtë për t’u qetësuar. Terapistët thonë për Bustle se, ndonëse mund të duket e çuditshme, teknika e spërkatjes së ujit është një truk i besueshëm që ju duhet t’ia bëni vetes për t’u ndjerë më mirë. Quhet “përgjigjja e zhytjes së gjitarëve”, dhe nëse jeni kilometra larg një pishine apo detit, mund ta bëni nga lavamani i tualetit tuaj. 

“Zhytja e fytyrës në ujë të ftohtë është një teknikë për të menaxhuar zgjimin intensiv emocional,” thotë Liz Kelly, një terapiste me platformën e shëndetit mendor Talkspace, për Bustle. “Është arsyeja edhe pse shpesh na pëlqen të zhytemi në ujë. Refleksi i zhytjes shkakton një mori reagimesh qetësuese në të gjithë trupin, duke qetësuar sistemin nervor.”

Ajo shton:

“Kur njerëzit përjetojnë refleksin e zhytjes, sistemi i tyre nervor parasimpatik nxitet, ritmi i zemrës ngadalësohet dhe njerëzit ndihen më të qetë. Është përpjekja e trupit për t’u siguruar që të mbijetoni duke qenë nën ujë, duke ruajtur oksigjenin dhe duke ngadalësuar rrahjet e zemrës. Gjithashtu i bën enët në lëkurën tuaj të ngushtohen, duke çuar gjak në organet tuaja të brendshme.”

Sipas terapistes Meaghan Rice, zhytja e fytyrës në ujë të ftohtë, gjithashtu funksionon për shkak të goditjes nga ndryshimi i temperaturës. Ajo shton se ” temperatura, stërvitja intensive, frymëmarrja e shpejtë dhe relaksimi progresiv i muskujve – mund të ndihmojnë njerëzit në momente ankthi të fortë ose emocionesh”.

Nëse po pyesni për temperaturën e duhur për ta bërë veten të ndihet mirë, përgjigjja është: Sa më i ftohtë uji, aq më mirë.

Efekti mund të duket i thjeshtë, por përdoret për të ndihmuar njerëzit në situata kërcënuese për jetën. Një studim i vitit 2017 i botuar në revistën amerikane të fiziologjisë mbi njerëzit që kishin humbur shumë gjak, zbuloi se nxitja e refleksit të zhytjes së gjitarëve ndihmoi në rritjen e presionit të gjakut të pacientëve, pasi trupi dërgonte gjak në zemër, duke menduar se ishte nën ujë.

Si ta bëni në shtëpi

Për ta bërë refleksin e zhytjes të funksionojë për ju, mbushni një tas ose lavaman me ujë të ftohtë të ftohtë. Merrni frymë thellë, mbani frymën dhe zhytni tërë fytyrën tuaj në ujë të ftohtë derisa sytë dhe mollëzat tuaja të zhyten. Pasi të ndjeni se rrahjet e zemrës tuaj ulen, tërhiqeni përsëri.

Nëse keni ndonjë shqetësim shëndetësor ose probleme me zemrën, konsultohuni fillimisht me mjekun tuaj para se ta provoni.