17:56 / E Diele, 11 Shkurt 2018

Njerëzit po marrin më shumë se ç’duhet hapat anti-inflamator

Njerëzit po marrin shumë anti-inflamator, ka zbuluar një studim i ri.

Ibubrufen dhe ilaçet e tjera të ngjashme janë shumë të mira për ndalimin e dhimbjeve, por ato mund të jenë vdekjeprurëse duke shkaktuar ulcerat dhe gjakderdhjen e traktit të tretjes, transmeton Indeksonline.

Hulumtimet e reja nga Universiteti i Bostonit zbuluan se 15 për qind e të rriturve marrin më shumë se maksimumin e rekomanduar ditor të tabletave.

Sipas studimit, amerikanët marrin rreth 30 miliardë doza ose barna të ngjashme me recentë çdo vit.

Është mirë që çdo hap që e përdorni të lexoni udhëzuesin dhe të shihni se sa rekomandohen të pihen ato./Indeksonline/