19:01 / E Mërkurë, 05 Dhjetor 2018 / indeksADMonline

Njerëzit që jetojnë pranë zonave të gjelbra janë më të shëndetshme

Rrugët me pemë dhe parqe nuk janë thjeshtë të hijshme për sy, por ato ju mbrojnë nga sëmundjet e zemrës, sulmi në tru dhe vdekjet e hershme, tregon një studim i ri.

Hulumtuesit analizuan shëndetin kardiovaskular më shumë se 400 njerëz në të gjithë SHBA-në duke përdorur mostrat e urinës dhe gjakut.

Pastaj është matur edhe cilësia e ajrit të shtëpisë duke përdorur imazhet satelitore të NASA-s.

Në mënyrë të pahijshme, njerëzit që jetonin në zona të gjelbëruara, afër parqeve kishin zemra më të shëndetshme, aftësi më të lartë për të riparuar enët e gjakut dhe më pak stres./Indeksonline/