01:26 / E Enjte, 02 Prill 2020

‘Njerëzit s’e kuptojnë se çfarë po vjen’: Si do të shpalosej një krizë koronavirusi në Sirinë e shkatërruar nga lufta

Ndërsa Evropa merret me pandeminë koronavirus që ka sakatuar shërbimet e kujdesit shëndetësor në një shkallë të paparë, vendet në Lindjen e Mesme të shkatërruara tashmë nga lufta po shtrëngojnë veten për katastrofë.

Mjekët dhe zyrtarët e shëndetit i thonë The Independent në mbi një duzinë intervista në Siri, Jemen dhe Libi se ata nuk mund të ndalojnë përhapjen e koronavirusit vdekjeprurës, dhe se sistemet e kujdesit shëndetësor janë plotësisht “të hapura dhe të prekshme” ndaj krizës së ardhshme, transmeton Indeksonline.

Ata kanë frikë se miliona njerëz të rrezikuar janë në rrezik vdekjeje në vendet ku vitet e konflikteve kanë shkatërruar sistemet e kujdesit shëndetësor, kanë ndërprerë linjat e furnizimit dhe kanë lejuar urinë dhe sëmundjet si kolera të përfshijnë popullsinë.

Masat parandaluese, si distanca sociale dhe mbylljet e mbylljeve, janë të pamundura për shumë njerëz që u larguan nga vijat e frontit dhe tani po jetojnë në kampe të zhvendosura ose banesa të përkohshme me pak mundësi të përdorimit të ujit ose produkteve të kanalizimeve për të larë duart.

Ndërsa Siria hyn në vitin e dhjetë të luftës, vendi nuk është më afër gjetjes së një zgjidhjeje paqësore. Të paktën 11 milion njerëz në vend tashmë kanë nevojë për ndihmë humanitare për të mbijetuar, ndërsa gati tetë milion njerëz nuk kanë qasje të besueshme në ushqim./Indeksonline