21:49 / E Mërkurë, 23 Tetor 2019 / indeksADMonline

Nuk i pastroni duartë pasdaljes nga tualeti? Rrezikoni të merrni këtë virus kaq të rrezikshëm

Mos larja e duarve pasi të shkoni në tualet, ju vë në rrezik më të madh të marrjes së infeksionit të rrezikshëm Esheria Coli, thotë një studim.

Shkencëtarët zbuluan se shumica e llojeve të infeksioneve janë përhapur midis njerëzve përmes përmes ngrënies së pulave të papërpunuara, ose mishit të viçit ose derrit, shkruan Daily Mail- transmeton Indeksonline.

‘Rruga më e mundshme’ e kapjes së një virusi është përmes grimcave fekale që hyjnë në gojën tuaj – kryesisht përmes higjenës së dobët të tualetit.

Autori i studimit- Profesor David Livermore, nga Universiteti i Anglisë Lindore, tha: ‘Shumica e shtameve të ESBL-E.coli që shkaktojnë infeksione njerëzore nuk vijnë nga ngrënia e mishit të pulës, apo ndonjë gjëje tjetër në zinxhirin ushqimor.Përkundrazi – dhe në mënyrë të pakalueshme rruga më e ngjarë e transmetimit për ESBL-E.coli është drejtpërdrejt nga njeriu në njeri, me grimca fekale nga një person që arrin gojën e një tjetri.”

Esheria coli është shkaku më i zakonshëm i helmimit me gjak, vetëm në Angli paraqiten çdo vit mbi 40 mijë raste./Indeksonline/