17:42 / E Diele, 19 Janar 2020

Nuk ka ujë, vetëm birra rrjedh në qytetin australian

Hotel Royal në Murrurundi. Në 08:00, merkuri në termometër tregon 42 gradë Celsius. Pas një dite të ngrohtë, banorët e këtij qyteti mblidhen për të shuar etjen e tyre – në një qytet pa ujë.

Ndërsa digjet shumë nga Uellsi i Ri Jugor, Murrurundi kërcënohet nga kriza e shkaktuar nga zjarret. Thatësira është përhapur në mijëra hektarë tokë në të gjithë Australinë juglindore, pjesa më e populluar e vendit, e cila formon pjesën më të madhe të bujqësisë së tyre.

Toka është shterpë. Fushat duken si njolla të zakonshme kafe, pemët kanë vdekur në rrënjë, duke e bërë këtë pjesë të famshme australiane të vendit të përshtatshme për zjarre më të këqija.

Edhe pse shtëpitë nuk preken nga zjarret, banorët e këtij qyteti janë në rrezik. Murrurundi është vetëm një nga shumë qytete që po përballet me zhdukjen e shpejtë të ujit.

“Nëse pini birrë, atëherë gjithçka është në rregull,” thotë Warren Bramley, një banor i Murrurundi.

Zjarret janë një dukuri e zakonshme në Australi, por kushtet për to janë bërë gjithnjë e më të rrezikshme vitet e fundit. Kjo verë ka qenë veçanërisht e keqe dhe rritja e temperaturës globale është fajtori.

“Ndryshimi i klimës është gjithnjë e më i zakonshëm dhe kushtet për zjarret po bëhen më të mira, si në Australi ashtu dhe në mbarë botën,” sipas institutit të motit australian.

Sezoni i zjarrit zgjat më shumë, temperaturat janë më të larta dhe reshjet po bien. Fushat e Australisë janë thatësirë që nga viti 2017, kur u regjistrua thatësira më e madhe. Në tre vjetët e fundit, më pak se 125 mm shi ka rënë në Uellsin e Ri Jugor, në vit. Kjo nuk ndodhi kurrë dhe as shkalla e zjarreve nuk ishte siç ishin këtë verë.

Murrurundi tre-orë larg me makinë nga Sidnei, është qendra e një rajoni të thatë. Ky qytet nuk ka parë reshje të mëdha shiu në tre vitet e fundit. Lumi nga i cili ata përdorin ujë po thahet ngadalë. Ata sjellin ujin e tyre në kamionë midis 10 dhe 20 herë në ditë. Pa këtë furnizim, qyteti do të thahej brenda tre ditësh. Drejtuesit e kamionëve janë heronj vendas.

Kamerierja e hotelit Rebecca Willard tha për CNN se po bën një dush me fëmijët e saj për të kursyer ujë. Ajo gjithashtu pranoi të lajë tre rondele gjatë javës, megjithëse autoritetet lejojnë vetëm dy larje.

Jashtë Murrurundi, kuajt e pastër bredhin kullotat e thata. Shumë mbarështues janë të detyruar t’i dërgojnë kuajt e tyre në thertore pasi nuk kanë para për t’i ushqyer.

Një pjesë rurale e Australisë e njohur për klimën e saj të thatë dhe tokën e kuqe, por aktualisht nuk është e vetmja pjesë e vendit që përballet me një thatësirë të madhe. Zonat që nuk janë mësuar për periudha të gjata pa reshje gjithashtu kanë probleme. Edhe zona e quajtur Anglia e Vogël, e cila njihet për klimën e saj atipike, nuk është më e gjelbër.

Dele dhe bagëti të tjera vetëm një orë me makinë në jug të Sidneit gjithashtu vuajnë nga thatësira. James Galbraith dhe babai i tij Bill kanë një fermë lopësh që  130 vjet. Këtë vit, ata u goditën nga thatësira më e madhe në 50 vjetët e fundit.

James Galbraith mori një punë jashtë fermës për të fituar para të mjaftueshme për të jetuar. Për më tepër, ai shiti kopenë e tij të lopëve në mënyrë që ata të mos merrnin ndonjë bar të mbetur në fermë. Ai dëshiron të ruajë tokën për një moment kur bie një sasi e mirë shiu, të cilën Stacioni Meteorologjik e parashikoi vetëm për muajin prill.

“Nuk është vetëm e jashtme që është e thatë. Është e thatë gjatë gjithë rrugës. Ajo që ne shohim janë pemë dhe natyrë që vuajnë. Ne sigurisht mund të bëjmë diçka në lidhje me të,” pohon James.

Murrurundi ndodhet në mes të “Shtetit të qymyrit”. Ka disa trena që vrapojnë çdo orë që marrin qymyr nga gropa të hapura në Japoni, Kinë dhe Indi.

Kjo lëndë djegëse fosile sjell mbi 67 miliardë dollarë në ekonominë australiane çdo vit. Vetëm Rusia dhe Arabia Saudite eksportojnë sasi të mëdha të karburanteve fosile. Kjo varësi nga qymyri ka vështirësuar përpjekjet e qeverisë për të luftuar ndryshimin e klimës.

Shumica e australianëve besojnë se ndryshimi i klimës është një problem i vërtetë dhe mendojnë se është përgjegjësia e tyre. Ky mendim bie ndesh me kryeministrin Scott Morrison, i cili është një përkrahës i madh i industrisë së karburanteve fosile dhe i cili mori kritika të ashpra për trajtimin e tyre keq.

Në vitin 2017, Morrison solli një copë qymyr në parlament. “Ky është qymyr, mos kini frikë. I njëjti qymyr që i ka siguruar Australisë konkurrencën në tregun e energjisë për 100 vitet e fundit dhe që ka mundësuar prosperitet për kompanitë australiane,” tha ai në atë kohë.

Që atëherë, qasja e tij ndaj ndryshimit të klimës është zbutur. Ai pranoi se ekziston një lidhje midis ndryshimit të klimës dhe veprimit njerëzor dhe premtoi të zvogëlojë emetimet. Rreth 80% e energjisë së Australisë konsumohet nga burime të energjisë jo të rinovuar, kështu që prishja e “varësisë” së vendit nuk do të jetë e lehtë. Këto zjarre tragjike mund të jenë katalizatori për ndryshime politike.

Deri më tani, të paktën 24 njerëz kanë vdekur, mijëra prona janë shkatërruar dhe miliona kafshë humbën jetën.