14:10 / E Enjte, 16 Maj 2024 / S Z

OBSH-ja miraton vaksinën e re kundër pickimit të mushkonjave pasi mbi 6 milionë raste të virusit u raportuan në Amerikë

Rastet e dengës – e cila transmetohet përmes pickimeve nga mushkonjat e infektuara – pritet të rritet globalisht për shkak të ndryshimeve klimatike.

Një vaksinë e re kundër dengës është miratuar nga Organizata Botërore e Shëndetësisë (OBSH) pasi mbi 6 milionë raste të virusit të transmetuar nga mushkonjat janë raportuar në Amerikë deri tani këtë vit.

Dengoja transmetohet te njerëzit përmes pickimit të një mushkonja të infektuar. Mund të shkaktojë simptoma të ngjashme me gripin dhe në raste të rralla të çojë në vdekje, shkruan Euronews, transmeton Gazeta Shneta.

Vaksina u zhvillua nga kompania farmaceutike japoneze Takeda dhe përmban versione të dobësuara të katër serotipeve të virusit të dengut.