08:43 / E Diele, 04 Qershor 2023 / shkelqim osmanaj

Opozita e shqetësuar për situatën në Kosovë, kërkojnë të mos prishen raportet me ShBA-në

Shqetësuese dhe të dëmshme për Kosovën po e konsiderojnë Partia Demokratike e Kosovës dhe Lidhja Demokratike e Kosovës, vendosjen e sanksioneve nga Shtetet e Bashkuara të Amerikës. Sipas tyre, kryeministri Kurti po kërkon që t’i prish raportet e krijuara ndër vite me Shtetet e Bashkuara të Amerikës.

Nga PDK-ja thonë se për 20 vite që nga pas lufta, nuk ka pasur më shumë deklarime kundër Kosovës. Ndërsa nga LDK-ja fajësojnë kryeministrin Kurti se po kërkon që t’i përmbys raportet me ShBA-në.

Deputeti i Partisë Demokratike e Kosovës, Ferat Shala, thotë për Ekonomia Online, se situata në Kosova është shqetësuese, kur kihet parasysh gjendja në veri.

Ai ka kërkuar unifikim të spektrit politik, e sidomos me ata të Bashkësisë Ndërkombëtare.

“Është shqetësuese situata kur i sheh kaq shumë prononcime kundër si asnjëherë më parë në 20 vjet e fundit, dhe e them se vërtetë duhet të jetë shqetësuese për gjithë nivelet politike e ekonomike dhe intelektuale të vendit. Ne kemi edhe zëra tjerë duhet unifikim i spektrit politik të brendshëm dhe njëkohësisht unifikim i spektrit politik në raport me partnerët ndërkombëtarë. Alternativ tjetër Kosova nuk mund të ketë”, thotë Shala, teksa adreson kritika për mostransparencë në politikën e jashtme.

Teksa u pyet për gjendjen e Kosovës në arenën ndërkombëtare, Shala e sheh si të lënduar.

Ai i numëron edhe dështimet e diplomacisë kosovare.

“Është e lënduar shumë, është e lënduar tej mase. Ne edhe ashtu e kemi pas mangësi sidomos në këto dy vitet e fundit për shkak të situatës politike të brendshme dhe skajshmërish jo profesionalizmit në menaxhimin e politikave të jashtme me lobim, me sqarim e hapat tjerë në vendosjen e diplomacisë. Ne kemi ngritur shumë herë shqetësimet tona që na duhet kapacitete shtesë në diplomaci dhe në arenën ndërkombëtare. Na duhet mobilizim shtesë, por ju e dini që ka pasur një mostransparencë qysh në fazën e gjitha këtyre rinegociatave të marrëveshjeve, qoftë në energji, apo me targa dhe largimi nga institucionet e gjithë komunitetit serb”, u shpreh Shala.

Ndërsa deputetja e Lidhjes Demokratike të Kosovës, Rrezarta Krasniqi, thotë se Kosova ka shënuar regres në politikën e jashtme për këto dy vite.

“Unë prej se ka ardh kjo Qeveri, gjithmonë kam thënë se ka regres në politikën e jashtme, sepse tash e dy vite e gjysmë, ne nuk kemi parë që ka pasur progres sa i përket politikës së jashtme. Kemi parë një dialog që aspak nuk ka pasur transparencë, një kryeministër i cili ka marrë një pushtet 51 për qind me parimin tjera dhe kur ka ardh në pushtet të gjitha ato i ka shkel, ndërsa asnjëherë nuk është dakorduar me Shtetet e Bashkuara të Amerikës dhe Bashkimin Evropian”.

Ndërsa gjendjen në veri, Krasniqi e sheh shqetësuese. Thotë se shefi i Qeverisë po kërkon që t’i përmbys të gjitha raportet me ShBA-të.

“Gjendjen në veri në këtë situatë e ka sjellë vetë kryeministri Kurti, duke mos u dakorduar me ShBA-në dhe po mendoj se e gjithë marrëveshja që është bërë në Ohër, kemi prit si LDK që të ketë marrëveshje reciproke që të dyja shtetet ta njohin njëra-tjetrën, kemi parë një marrëveshje bazë ku vetë Lajçak ka thënë se për shkak të gjendjes në veri, nuk mund të ketë njohje përfundimtare po njohje bazë që të ecim tutje, ndërsa e pamë deklaratën shqetësuese të ambasadorit amerikan për sanksione tjera dhe po presim që gjatë javës kryeministri të vijë dhe të raportojë në Kuvend. Është kryeministri Kurti që po shikon t’i përmbys të gjitha raportet që i kemi krijuar e kultivuar me vite ShBA-të, sepse janë ata të cilët na kanë ndihmuar që Kosova sot të jetë shtet”, u shpreh Krasniqi.