15:32 / E Mërkurë, 22 Nëntor 2017 / indeksADMonline

Orie dikur e shpalli të pafajshëm Hardinajn, sot e dënoi përjetë Mlladiçin

Alphans Orie është gjyqtari holandez i cili shpalli sot vendimin për dënim të Ratko Mlladiç, që u akuzua për ushtrim të gjenocidit gjatë luftës në Bosnje.

I njëjti gjyqtar mori pjesë edhe në rastin e gjykimit të Ramush Haradinajt gjatë vitit 2008, ku Haradinaj u shpall i pa fajshëm për të gjitha akuzuat që ishin bërë kundrejt tij.

Ndryshe, gjenerali serb ishte akuzuar për gjenocid dhe krime kundër njerëzimit kurse njihet edhe si “Kasapi i Bonsjës” dhe sot është dënuar me burg të përjetshëm pas shumë vitesh gjykim nga Tribunali i Hagës./Indeksonline/

Image result for ratko mladic

Image result for Alphons Orie ramush haradinaj